SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2015

DEZASTRU pentru Simona Halep! Românca a fost eliminată în turul II la Roland Garros

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 mai 2015 09:19

Simona Halep, numărul 3 mondial, a fost învinsă de croata Mirjana Lucic-Baroni, locul 70 WTA, în turul al II-lea al turneului de la Roland Garros, scor 5-7, 1-6.

Primul set a fost unul echilibrat, în care jucătoarele am mers cap la cap, pînă la 5-5, cînd Lucici-Baroni a făcut break şi a cîştigat cu 7-5. În al doilea set, Lucici-Baroni a controlat jocul şi a profitat de o cădere a Simonei Halep. Croata a condus cu 5-0 în setul secund, cîştigînd şapte game-uri consecutive. Halep a cîştigat un singur game, iar croata în vîrstă de 33 de ani s-a impus cu 6-1.

A fost a doua victorie din două meciuri pentru jucătoarea croată, care a reușit nu mai puțin de 29 de lovituri cîștigătoare, față de doar cinci ale Simonei Halep! Este a doua oară cînd Lucici-Baroni produce surpriza în fața Simonei, după ce a eliminat-o și la ultima ediție de US Open!

Altă victimă de calibru în această săptămînă a fost canadianca Eugenie Bouchard, cea care, la fel ca Simona Halep, a fost prezentă în semifinale la ediție trecută de Roland Garros.

Ultima oară cînd Lucici-Baroni s-a calificat în turul al III-lea la Roland Garros a fost în 2001, cînd, la doar 19 ani, a fost învinsă de campioana americană Jennifer Capriati. Lucici-Baroni va juca în meciul următor contra franțuzoaicei Alize Cornet, cea care a eliminat altă româncă din concurs, pe Alexandra Dulgheru.

"Am mai jucat cu ea şi ştiam că va fi greu! Ştiam că trebuie să joc inteligent şi să nu fac greşeli. Am muncit mult, am fost foarte atentă, iar victoria asta reprezintă foarte mult pentru mine" Lucici-Baroni, după meci

Simona HalepSIMONA HALEP 5-7, 1-6 LUCICI-BARONIMirjana Lucic-Baroni

1-6:

Game, Set şi Meci: Lucici-Baroni se impune categoric şi merge mai departe.

1-5:

Game Halep: Halep a cîştigat primul game din acest set, dar Baroni va servi pentru a cîştigat meciul

0-5:

Game Baroni: Lucic-Baroni dominiă categoric meciul şi este la un game de victorie

0-4:

Break Baroni: Croata Lucici-Baroni mai cîştiga un break şi este tot mai aproape de cîştigarea meciului

0-3:

Game Baroni: Croata este de neoprit! Al cincilea game consecutiv cîştigat de Baroni, care ia un avantaj important în setul doi.

0-2:

Break Baroni: Simona Halep nu se regăseşte în acest început de set. Lucici-Baroni face break

0-1

Game Baroni: Lucici-Baroni continuă forma bun din finalul primului set şi cîştigă game-ul inaugural din setul doi

SETUL 2

Urmează setul 2!

5-7

SET BARONI: Simona Halep își pierde din nou serviciul și totodată pierde și setul. Jucătoarea noastră are mare nevoie să fie mai ofensivă

5-6

Game Baroni: Croata nu renunță și își cîștigă serviciul la 0. Simona servește pentru a rămîne în set.

5-5

Game Halep: Simona revine, joacă tot mai ofensiv, iar asta îi dă peste cap tactica lui Baroni. Croata face multe greșeli neforțate atunci cînd este pusă sub presiune

4-5

Break Halep: Ce replică a Simonei! Break la 0! Din nou jucătoarea noastră a atacat și a avut cîștig de cauză. Halep servește acum pentru a rămîne în set

3-5

Break Baroni: Retur de excepție al lui Lucici Baroni care face un nou break, iar acum servește pentru primul set. Simona nu reușește să cîștige puncte prea multe. Majoritatea le-a obținut pe greșelile neforțate ale croatei

3-4

Game Baroni: Servește foarte bine în continuare Baroni, iar returul Simonei se oprește de cele mai multe ori în fileu ori în afara terenului

3-3

Game Halep: Simona pare într-o revenire de formă. Atacă tot mai mult, iar Baroni începe să facă din ce în ce mai multe greșeli

2-3

Break Halep: Simona dă rapid replica după ce a ieșit la atac. Baroni nu i-a putut față și și-a pierdut breakul imediat. Urmează Simona la serviciu

1-3

Break Baroni: Simona Halep nu poate da deocamdată replica jocului agresiv al croatei. Lovește puternic și face destul de puține greșeli neforțate. Jucătoarea noastră se mulțumește să se apere deocamdată

1-2

Game Baroni: E foarte agresivă în acest început de meci adversara Simonei. Halep pare puțin surprinsă și de serviciul lui Baroni, care e destul de puternic

1-1

Game Halep: Simona pare puțin surprinsă de forța adversarei, care lovește foarte puternic mingea. A fost condusă 0-30, însă a avut 4 servicii foarte bune și a egalat situația pe tabelă

0-1

Game Baroni: Start bun al croatei, care a servit excelent. Singurul punct al Simonei a fost norocos. Urmează Halep la serviciu