INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PRELIMINARII EURO

VIDEO Ce moment! Cum au reacționat turcii cînd au aflat că s-au calificat direct la Euro în dauna Ungariei

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 octombrie 2015 01:24

Turcia a obținut în această seară biletele pentru Euro 2016 după ce au învins Islanda, scor 1-0.

Totuși, aportul cel mai mare pentru calificarea directă l-a avut Kazahstan, echipă ce a învins în deplasare pe Letonia, tot 1-0.

După golul lui Inan din minutul 89 Turcia era sigură că va merge la baraj și că Olanda va rămîne acasă. Arda și compania au mai trebuit să aștepte cîteva minute pe teren pentru că eventuala victorie a Kazahstanului i-ar fi calificat direct la Euro în dauna Ungariei de pe cel mai bun loc 3 în preliminarii.

Așteptarea a meritat, mai ales că Letonia nu a marcat și a permis turcilor să acceadă la Campionatul European.