INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - REAL MADRID 1-3

VIDEO Barcelona - Real Madrid, din Supercupa Spaniei, a avut parte de un arbitraj slab » Două decizii eronate luate de Bengoetxea

Articol de GSP - Publicat luni, 14 august 2017 00:53

Real Madrid a câștigat meciul tur jucat pe Camp Nou împotriva Barcelonei, scor 3-1 în Supercupa Spaniei, însă partida a fost plină de faze controversate de arbitraj. "Centralul" Burgos Bengoetxea a pierdut meciul din mână în ultimele 20 de minute.

În minutul 76, la scorul de 1-0 pentru Real, Luis Suarez a urmărit o minge respinsă de un apărător al catalanilor, după un șut expediat de Messi și a fost stopat în careu de Keylor Navas, iar centralul Ricardo De Burgos Bengoetxea nu a ezitat și a acordat lovitură de la 11 metri pentru Barcelona.

Reluările au arătat însă că Suarez cade înainte de a fi atins de goalkeeperul madrilenilor. Messi a executat penalty-ul și a restabilit egalitatea.

Un alt moment controversat s-a petrecut în minutul 81, la scorul de 2-1 pentru Real, la un minut după ce Ronaldo a readus oaspeții în avantaj. Portughezul a fost implicat într-un duel cu Umtiti, în urma căruia a căzut în careu, cerând penalty.

Centralul a considerat însă că Ronaldo a simulat, acordându-i al doilea cartonaș galben, iar Ronaldo nu va juca în partida retur de pe Santiago Bernabeu, de joi, 17 august. Portughezul s-a enervat când a văzut că e trimis la cabine și l-a îmbrâncit pe arbitru.