FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROM\NIA - OLANDA

VIDEO + FOTO România - Olanda 0-3 » Prima înfrângere pentru Contra pe banca "tricolorilor"

Articol de GSP - Publicat marti, 14 noiembrie 2017 22:52

România a piedut amicalul cu Olanda, 0-3, într-o partidă amicală disputată pe Arena Națională. Aceasta a fost prima înfrângere a lui Cosmin Contra pe banca naționalei, în patru meciuri.

România - Olanda
Au marcat: Depay 48', Babel 57', De Jong 80' - VIDEO

Prima repriză a fost una mai echilibrată, deși Olanda a avut marile ocazii. Pantilimon a avut trei intervenții salvatoare la șuturile lui Depay și Babel.

Repriza a doua a fost dominată de olandezi. Depay a deschis scorul în minutul 48, cu o lovitură de cap din 6 metri. Berghuis a pătruns pe dreaptă, a centrat în careu, mingea a fost deviată de Moți și a ajuns la Depay, care a trimis-o la colțul scurt, cu o lovitură de cap.

În minutul 56, Babel a marcat dintr-o poziție la limita ofsaidului, cu un șut din mijlocul careului, după ce a trimis în poartă centrarea lui Berghuis. Scorul final a fost stabilit în minutul 80, de Luuk De Jong, care a reluat cu capul din apropierea porții.

Desfășurarea meciului

min 90+3: Final de meci! România - Olanda 0-3
min 80: GOL OLANDA! Luuk De Jong marchează cu o lovitură de cap, de la 6 metri, după o lovitură liberă
min 77:
Alibec reia în diagonală, de la marginea careului, dar mingea cade pe plasă porții
min 75:
Schimbare la România: Pintilii a intrat în locul lui Hoban
min 69:
Alibec a pătruns bine în careu, a centrat, dar mingea nu a ajuns la Grozav, care a căzut în mijlocul careului
min 68:
Ocazie mare pentru România! Grozav a șutat de la marginea careului, dar Cillessen a reținut fără probleme
min 67: Contra forțează. Alibec intră în locul lui Bicfalvi
min 62:
Schimbări la România: Gicu Grozav intră în locul lui Florin Tănase. Hanca este schimbat de Torje
min 61:
Olanda face 3 schimbări: Sneijder intră în locul lui Depay, Babel este schimbat de Luuk De Jong și Propper a fost schimbat de Van Ginkel
min 58:
Stanciu a centrat bine în careu, din lovitură liberă, dar mingea a fost respinsă
min 56: GOL OLANDA! Berghuis  a centrat de pe partea dreaptă, Babel a scăpat din marcajul lui Moți și a marcat de la limita ofasaidului
min 53:
Depay este cel mai periculos olandez! A șutat de la 18 metri, dar mingea s-a dus pe lângă poartă
min 48:
GOL OLANDA! Depay deschide scorul cu o lovitură de cap din 6 metri. Berghuis a pătruns pe dreaptă, a centrat în careu, mingea a fost deviată de Moți și a ajuns la Depay, care a trimis-o la colțul scurt, cu o lovitură de cap

min 46: A început repriza a doua. Contra a făcut două schimbări la pauză. Stanciu în locul lui Budescu și Andone în locul lui Țucudean

România nu a pierdut de-a lungul timpului când a jucat într-o zi de 14 noiembrie, palmaresul tricolorilor cuprizând 5 jocuri, 3 vcitorii şi două remize

min 45:
Babel a marcat cu o lovitură de cap, de la 11 metri, dar golul a fost anulat pentru că olandezul era în ofasid
min 40:
Din nou Depay a pătruns bine, dar Babel a reluat slab spre poartă
min 36:
Depay a centrat bine în careu, dar mingea a fost respinsă de fundașii români
min 29:
Chipciu a recuperat excelent, a făcut o cursă de 30 de metri, l-a găsit ideal pe Budescu, dar centrarea acestuia a fost respinsă în corner
min 23:
Tănase a șutat pe lângă poartă de la marginea careului
min 22:
Ocazie mare pentru România. Budescu a pătruns în careu, l-a driblat pe Ake și a centrat în careu, dar Țucudean nu a putut relua spre poartă
min 20:
Gafă mare a lui Chiricheș, după ce fundașul a vrut să dea pasă cu călcâiul. Babel a șutat bine, dar Pantilimon a fost pe fază și a respins în corner
min 17:
Propper a tras foarte bine de la marginea careului, după o cursă pe partea dreaptă a lui Depay, dar Pantilimon a respins excelent

Vlad Chiricheş poartă pentru a 22-a oară banderola şi îi egalează pe Mircea Lucescu şi Emerich Vogl la număr de meciuri începute din postura de căpitan.
min 15:
România a făcut un pressing excelent, a recuperat mingea sus și a plecat pe contraatac. Tănase a pătruns în careu, dar a ieșit cu mingea în afara terenului. Florin Tănase bifează a 3-a prezenţă sub tricolor, prima după mai bine de 1 an şi jumătate, precedentul consemnându-se pe 23 martie 2016, 45 de minute în partida România-Lituania 1-0.
min 14:
Budescu pătrunde bine, trage de la 17 metri, dar Cillessen reține
min 13:
Dublă ocazie pentru Olanda. Depay a tras tare de la 30 de metri, iar Pantilimon a respins în față. Ulterior, Ake a reluat cu capul, dar portarul român a reținut
min 11:
După o acțiune prelungire, Babel a reluat spre poartă, dar mingea a fost respinsă în corner
min 8:
Budescu a încercat o execuție surprinzătoare. A șutat de la 50 de metri, dar mingea s-a dus pe lângă
min 4:
Hanca a centrat bine în careu, dar Cillessen a reținut fără probleme
min 2:
Hoban are probleme medicale, după o intervenție dură a lui Blind
min 1: A început partida. România a avut lovitura de start

La încălzire, Mihai Bălașa s-a accidentat. Acesta nu va juca, iar fundaș dreapta va fi Sergiu Hanca.

Click aici pentru live

Echipa de start: România: Pantilimon - Hanca, Chiricheș, Moți, Cr. Ganea - Bicfalvi, Hoban - Fl. Tănase, Budescu, Chipciu - Țucudean
Rezerve: Niță, Lobonț, Bancu, Toșca, Pintilii, Andone, Grozav, Torje, Keșeru, Hanca, Grigore, Stanciu, Băluță, Deac, Alibec
Selecționer: Cosmin Contra

Olanda: Cillessen - Veltman, Ake, Van Dijk, De Ligt - Propper, Strootman, Blind - Berghuis, Babel, Depay
Rezerve: Padt, Zoet, Fosu-Mensah, Van Ginkel, Van de Beek, Wijnaldum, Vilhena, Promes, De Jong, Sneijder
Selecționer: Dick Advocaat

Acesta este ultimul meci al "tricolorilor" în 2017 și al patrulea pentru Cosmin Contra ca selecționer, după Kazahstan, Danemarca și Turcia. Pentru acest meci, selecționerul nu poate conta pe Tătărușanu și Săpunaru, accidentați.