SPORTURI  »  MOTO GP  »  MOTOGP

Marc Marquez a câştigat MP al Germaniei la MotoGP » A ajuns la 8 victorii consecutive

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat duminica, 02 iulie 2017 19:41

Marc Marquez a câştigat cursa din runda cu numărul nouă, de la Sachsering, Germania, din cadrul Campionatului Mondial de motociclism.

Marquez i-a devansat pe Jonas Folger, de la Yamaha Tech 3, şi Dani Pedrosa, colegul său de la Honda, în bătălia pentru primul loc.

Spaniolul a ajuns la opt victorii consecutive pe circuitul de la Sachsering, toate victoriile fiind reuşite după ce a plecat din pole-position.

Marquez s-a aflat la aproape în întregime la conducerea cursei, singurul care a reuşit să îl detroneze a fost Jonas Folger, reprezentantul gazdelor, dar ibericul a revenit şi a câştigat cursa.

Andrea Dovizioso, fostul lider la general, a încheiat doar pe locul opt cursa din Germania şi a fost depăşit de Marquez în fruntea clasamentului general.

La mijlocul sezonului din Campionatul Mondial, sportivul celor de la Honda se află pe primul loc cu 129 de puncte, fiind urmat de Maverick Vinales (Spania/Yamaha) cu 124 de puncte, în timp ce Andrea Dovizioso (Italia/Ducati) a retrogradat până pe ultima treaptă a podiumului cu 123, în timp ce Valentino Rossi (Italia/Yamaha) se află doar pe locul patru, 119.

Sezonul din MotoGP intră în vacanţă până pe data de şase august, când este programat Marele Premiu al Cehiei, pe circuitul de la Brno.

Fii parte din redacția noastră! Participă la Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!