INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLANDA

VIDEO Fază controversată în Olanda » Scandal după o faza decisă de arbitrajul video

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 august 2017 09:47

Începând cu acest sezon, în meciurile din Olanda se folosește arbitrajul video, chiar dacă sistemul a stârnit multe controverse.

În prima partidă oficială din actualul sezon, Supercupa Olandei, dintre Feyenoord și Vitesse, 4-2 după penalty-uri, VAR a fost folosit pentru prima dată și a creat un mare scandal.

În minutul 7, Feyenoord a deschis scorul prin Toornstra, iar Vitesse a egalat după o fază controversată. Karim El Ahmadi a fost faultat în careu, iar cei de la Vitesse au cerut ca arbitrul să analizeze video fază. Centralul a decis să se uite la reluări la întreruperea jocului, dar Feyenoord a plecat pe contraatac și a făcut 2-0, pin Jorgensen, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Centralul Danny Makkelie a văzut reluările duelului din careul lui Feyenoord și, după două minute de consultări, arbitrul a dat lovitură de pedeapsă pentru Vitesse, transformată de Bttner în minutul 58.

Într-un final, după lovituri de departajare, Feyenoord s-a impus cu 4-2.

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”