FOTBAL  »  AMICALE  »  FCSB - SHANGHAI SHENHUA

FCSB - SHANGHAI SHENHUA 2-2 // VIDEO + FOTO Echipa lui Teja, fără victorie! Florin Tănase a ratat penalty și chinezii au dat două goluri în 3 minute

Articol de - Publicat duminica, 20 ianuarie 2019 19:07

FCSB a terminat la egalitate, scor 2-2, partida amicală cu chinezii de la Shanghai Shenhua.

Mihai Teja a testat cu succes noul sistem 4-3-3, cel puțin în prima parte a partidei contra milionarilor din China. Cu Florentin Matei pe post de „Jolly Joker”, coborând într-un 4-2-3-1 în momentele în care jocul o cere, FCSB a deschis scorul în minutul 8, prin Florin Tănase, după o pasă venită de la Raul Rusescu.

Golul de 2-0 a fost o reușită comică, în propria poartă, a chinezilor, imdiat după pauză. Romario Benzar a centrat din dreapta, iar mingea a intrat după o nesincronizare între apărare și portar.

Paraguayanul Oscar Romero a redus din diferență în minutul 72, cu un șut puternic de la marginea careului de 16 metri. Golul egalizator a venit după doar 3 minute, cu o lovitură de cap. Autor a fost Lu Zhang.

Ultimul amical pe care FCSB îl va juca în Spania este contra lui Dinamo Kiev, pe 23 ianuarie. În prima partidă au remizat alb cu Sion.

liveTEXT  FCSB - Shanghai Shenhua 2-2
Au marcat: Fl. Tănase 8, autogol '48

VIDEO cu golurile partidei

S-a terminat amicalul dintre FCSB și Shanghai Shenhua, 2-2!

min. 83: Mihai Roman șutează slab, dintr-o poziție bună, de la 18 metri de poartă.
min. 75: GOL SHANGHAI, 2-2!
Chinezii punctază cu o lovitură de cap, după un corner.
min. 72: GOL SHANGHAI, 2-1!
Andrei Vlad, intrat după pauză, este învins cu un șut de la marginea careului de 16 metri.
min. 69:
Bălașa se prăbușește după un duel cu Moreno.
min. 54:
Florin Tănase ratează un penalty în minutul 54. Mingea e respinsă la Man, care trimite și el pe lângă.
min. 49: GOl FCSB, 2-0!
Chinezii marchează un autogol comic.

A început repriza secundă! Teja îl introduce pe Teixeira.

S-a terminat prima repriză! FCSB conduce cu 1-0.

min. 41: Raul Rusescu execută o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri. Mingea este respinsă de portar.
min. 40:
Dennis Man reușește o combinație rapidă cu Romario Benzar. Centrarea fundașului lateral îl găsește într-o poziție bună, dar Man trimite puțin pe lângă.
min. 39:
Morais suferă o lovitură la glezna stângă. Mihai Teja îl trimite în locul lui pe Alexandru Stan.
min: 28:
Emoții pentru Dennis Man. Atacantul primește o lovitură dură, dar se ridică după câteva clipe.
min. 27: F
CSB își schimbă des partitura tactică. Florentin Matei este omul care coboară din „4-3-3„ în „4-2-3-1”.
min. 15
: Romario Benzar greșește o pasă, dar columbianul Giovanni Moreno nu profită. Trimite defectuos, pe lângă poartă.
min. 7: GOOOOL FCSB!
Florin Tănase punctează din pasa lui Raul Rusescu.
min. 3:
Planici degajează puternic o minge, dincolo de dealul din jurul stadionului. Ca fapt de culoare, Teja și-a trimis secunzii să urmească partida de la înălțime, din jurul stadionului.

Partida a început la 17:15!

Quique Sanchez Flores, antrenorul chinezilor, a apărut la meci cu piciorul în ghips, amintind de selecționerul Cosmin Contra în campania din Liga Națiunilor.

Echipele au ajuns la stadion. Peste 30 de fani sunt prezenți la meci.

Echipa de start FCSB: Bălgrădean - R.Benzar, Planici, L.Filip, Jr. Morais - D. Nedelcu - A. Stoian, D.Man, F.Matei, F. Tănase - Rusescu
Rezerve: Ducan, A.Vlad, Bălașa, Fl. Coman, Moruțan, Jakolis, Perianu, Dumitru, M. Roman, T.Moldovan, D. Toma, Al. Stan, Teixeira
Antrenor: Mihai Teja

Shanghai Shenhua: Shuai Li - Jianrong Zhu, Yunding Cao, Bai Jih, Shi Lin Sun - Lu Zhang, Li Peng, Oscar, Aidi - Alexander, Giovanni
Antrenor: Quique Sanches Flores

Atacantul francez Harlem Gnohere nu face parte din lot, fiind menajat azi.

EXCLUSIV Gigi Becali a găsit atacantul pentru FCSB » Surpriză de proporții: „Mâine semnează, îl iau gratis!”