FOTBAL  »  AMICALE  »  DINAMO - JAGIELLONIA 1-4

Tăvăliți de la revedere! Dinamo a fost umilită de vicecampioana Poloniei, scor 1-4

Articol de GSP - Publicat marti, 10 iulie 2018 16:54

”Câinii” au fost umiliți de vicecampioana Poloniei, Jagiellonia în ultimul amical serios al verii, scor 1-4 cu Jagiellonia. Mâine mai joacă rezervele cu divizionara secundă Chojniczanka Chojnice.

Dinamo și-a stricat blazonul astăzi! După 3 meciuri amicale fără înfrângere, vicecampioana Poloniei, Jagiellonia a dat de pământ cu echipa antrenată de Florin Bratu. Cu Guilherme, fost fundaș stânga la Petrolul și FCSB în teren, polonezii au deschis repede scorul, în minutul 3 prin Sheridan.

Dinamoviștii au reușit să mențină un echilibru până la pauză, dar în repriza a doua s-a rupt totul și polonezii au marcat pe bandă rulantă. Golul de onoare al bucureștenilor a fost marcat de Denis Ciobotariu în minutul 65.

"Câinii" mai au programat mâine de la ora 12:00 un joc cu divizionara secundă Chojniczanka Chojnice. În acest meci vor juca fotbaliștii care au prins minute puține în cantonamentul din Polonia. Revenirea în țară este programată mâine la ora 17:20 pe aeroportul "Henri Coandă".

Dinamo: Muțiu - Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici - Hanca, R. Grigore, Nistor - Sorescu, D. Popa, Salomao. Antrenor: Florin Bratu
Au mai jucat: Eșanu, D. Ciobotariu, Neicuțescu, Ehmann, Târcoveanu, Pesici, Axente, R. Moldoveanu, Dudea, Vl. Olteanu

Jagiellonia: Kelemen - Burliga, Runje, Mitrović, Guilherme - Wójcicki, Grzyb, Romanczuk, Wlazło, Novikovas - Sheridan

Rezultatele lui Dinamo în "amicalele" din Polonia

Olimpia Elblag (Polonia III) - Dinamo 0-4
Marcatori: Sorescu (16), Hanca (30), D. Popa (74), I. Șerban (81)

Arka Gdynia (Polonia I) - Dinamo 0-3
Marcatori: Nistor (20), Hanca (50), D. Popa (56)

Zaglebie Lubin (Polonia I) - Dinamo 1-1
Marcator: Nistor (50)

Jagiellonia (Polonia I) - Dinamo 4-1
A marcat: D. Ciobotariu

FINAL » Dinamo - Jagiellonia 1-4
Au marcat: Ciobotariu '66 / Sheridan '3, Runje '39, Novikovas '53, Roman Bezjak '72

• Adversara "câinilor" a terminat pe locul secund sezonul trecut din campionatul Poloniei.
  • În plus, pentru Hanca e un meci special pentru că e dorit chiar de Jagiellonia, care e dispusă să dea 500.000 de euro pentru el.

FINAL DE MECI!
min. 85:
Szymon Łapiński își încearcă și el șutul, dar portarul dinamovist reține.
min. 72: GOOL Jagiellonia!
Roman Bezjak înscrie dintr-o lovitură liberă.
min. 66: GOOL Dinamo!
Denis Ciobotariu marchează din lovitură liberă.
min. 53: GOOL Jagiellonia!
Arvydas Novikovas a profitat de o greșeală în apărarea adversă și a marcat în urma unei acțiuni personale.
min. 49: GOOL Jagiellonia!
Ivan Runje înscrie cu un șut plasat.
min. 46:
A început repriza secundă!
PAUZĂ!
min. 43:
Sheridan șutează, Muțiu apără și dinamoviștii scapă pe contraatac, însă la rândul lui portarul polonezilor reușește să pareze șutul dinamoviștilor.
min. 32:
 Romanczuk trimite cu capul puțin pe lângă poartă din careu.
min. 25:
Sorescu șutează și el de la marginea careului, însă mult peste poarta polonezilor.