FOTBAL  »  AMICALE  »  FCSB -NK OSIJEK 2-0

VIDEO FCSB s-a impus în ultimul amical al iernii » Niță a făcut un meci mare

Articol de GSP - Publicat marti, 30 ianuarie 2018 16:03

FCSB a câștigat ultimul amical al iernii, scor 2-0, în fața croaților de la NK Osijek.

• Echipa lui Nicolae Dică va pleca pe 2 ianuarie din Spania și va merge direct la Mediaș, acolo unde va juca sâmbătă cu Gaz Metan.

FCSB a început partida făcând un pressing agresiv în treimea adversă, dar puteau fi pedepsiți de croați pe contraatac în minutele 5 și 8. Prima acțiune periculoasă a bucureștenilor a fost finalizată cu gol. Teixeira a preluat excelent o pasă lungă venită de la Găman și a pasat în fața porții. Florin Tănase a reluat mingea din 6 metri în poartă.

Partea secundă s-a desfășurat tot sub semnul dominării roș-albaștrilor, deși Dică a schimbat liniile ca la hochei. Alibec și Gnohere au intrat în același timp pe teren, într-un sistem experimental, dar același Teixeira a fost în centrul atenției, marcând cel de-al doilea gol al partidei, în minutul 53.

Ultimul sfert de oră a aparținut croaților, Niță reușind să pareze o lovitură de pedeapsă în minutul 75.

FCSB - NK Osijek 2-0
Au marcat: Florin tănase 10, Teixeira 53

Cum s-a desfășurat partida

min 76 / Niță salvează lovitura de pedeapsă executată slab, în stânga lui, de Muzafer Ejupi.

min 74 / Florinel Coman îi ia locul lui Dennis Man.

min 65 / Cea mai importantă ocazie a croaților. Scăpat singur în careul de 6 metri, atacantul lui Osijek trimite puțin peste poartă.

min 60/ FCSB face un preesing agresiv în treimea adversă. Adversarii nu reușesc să iasă de sub presiune.

min 53 / Teixeira dublează avantajul după o pasă ideală primită de la D. Man.

min 46 / Dică schimbă liniile. Alibec, J. Morais, Ov. Popescu, Gnohere,Enache și Filip intră în teren, ultimul preluând și banderola de căpitan.

Repriza secundă a început după doar 7 minute de pauză.

S-a terminat prima repriză!

min 27 / Combinație reușită între Budescu, Teixeira și Tănase. Pasa decisivă este blocată, iar FCSB va beneficia de o lovitură de la colț.

min 20 / Ocazie rarisimă ratată de Budescu. Intrat în posesia mingii dintr-un ricoșeu, trimite în portar din 8 metri, poziție centrală.

min 10 / Teixeira prea excelent o diagonală trimisă de Găman, fentează un fundaș advers și îi trimite impecabil în fața porții lui Florin Tănase. Căpitanul bucureștenilor trimite fără probleme în poartă din 6 metri.

min 8/ Fundașii centrali steliști scapă din marcaj vârful lui Osijek. Acesta reia spectaculos, din foarfecă, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

min 7 / Larie trimite un șut de la 30 de metri mult peste poarta adversă.

min 5 / Prima ocazie aparține croaților. O lovitură liberă din flancul stâng este reținută de Niță.

A început partida!

Echipa de start FCSB: F. Niță - R. Benzar, Găman, Larie, Momcilovici - Pintilii, Nedelcu - D.Man, Budescu, Teixeira - Fl. Tănase (cpt.)
Rezerve: Stăncioiu, A. Vlad - Alibec, L.Filip, Gnohere, Junior Morais, Fl. Coman, Artur Jorge, I. Stoica, Ov. Popescu, Cr. Tănase, Enache

Echipa lui Nicolae Dică va pleca pe 2 ianuarie din Spania și va merge direct la Mediaș, acolo unde va juca sâmbătă cu Gaz Metan Mediaș.

NK Osijek este pe locul 3 în Croația, după 20 de meciuri, cu 36 de puncte.