FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  AFK CSIKSZEREDA - DINAMO 3-3, 9-8 DUPĂ PENALTY-URI

AFK CSIKSZEREDA - DINAMO 3-3, 9-8 DUPĂ PENALTY-URI // Rușine istorică pentru Rednic! Grozav se face de râs, iar echipa e îngropată la penalty-uri în Cupă!

Articol de , - Publicat joi, 01 noiembrie 2018 22:18

Dinamo completează un sezon dezastruos, iar "câinii" părăsesc Cupa României, eliminați incredibil de Csikszereda, o echipă de Liga a 3-a! Harghitenii s-au impus în urma loviturilor de departajare, 9-8 după 3-3 la finalul celor 120 de minute.

• Gicu Grozav a ratat un penalty decisiv, la 3-3, dând o scăriță peste transversală, spre stupoarea băncii tehnice!
  • Portarii Muțiu ( Dinamo) și Bordas ( Csikszereda) și-au dat în petec, fiind apărate 9 penalty-uri regulamentare, plus cel pe care arbitrul Andrei Antonie l-a dictat încă o dată, pentru ieșirea portarului, când harghitenii credeau că au câștigat meciul!

"Ce dor, ce chin, ce jale". Cuvintele cu care Cornel Dinu a caracterizat jocul echipei de-a lungul acestui sezon s-au aplicat și în prima repriză a partidei de la Miercurea Ciuc. Echipa lui Rednic a fost penibilă, nu a tras nici măcar un șut pe poartă și a supraviețuit cu greu la două ocazii mari ale gazdelor, ambele ratate de Magyari.

Startul reprizei secunde a fost fulgerător pentru dinamoviști. Abia reîntorși de la vestiare, "câinii" au primit două goluri în doar patru minute. Fundașul Majzik a deschis balul, înscriind superb din lovitură liberp în minutul 48.

Peste doar patru minute, gazdele s-au desprins după ce Magyari a luat o acțiune pe cont propriu și a finalizat superb, în vinclu.

În minutul 54, Nistor îl copiază pe Magyari și reaprinde speranțele dinamoviștilor. Mijlocașul a înscris cu un șut de senzație, care s-a oprit în vinclu! Același Nistor a mai "sclipit" o dată, în minutul 59. Acesta a primit o pasă de la Moldoveanu, nu a stat pe gânduri și a finalizat imparabil, printr-un șut cu stângul de la 19 metri.

Dinamoviștii s-au năpustit în atac și au ratat câteva ocazii importante până la final. Moldoveanu a lovit bara în minutul 66, Grozav a ratat inexplicabil un minut mai târziu, iar Salomao a completat seria ocaziilor irosite în minutul 81, când l-a făcut mare pe portarul lui Csikszereda.

Meciul a intrat în cele din urmă în prelungiri. Nu înainte ca echipa din Miercurea Ciuc să fie aproape să dea lovitura: Soufiane Jebari a expediat o torpilă de la 25 de metri, dar Muțiu a respins miraculos în corner.

Dinamo a controlat prima repriză a prelungirilor, dar a contat doar la ocazia lui Moldoveanu din minutul 97, a cărui lovitură de cap a fost respinsă în corner de goalkeeper-ul gazdelor.

Schimbarea lui Rednic i-a dus pe dinamoviști în avantaj. În minutul 106, atacantul Mihai Neicuțescu a profitat de o eroare a unui fundaș al gazdelor și a finalizat cu mult calm.

Dinamo părea că se îndreaptă spre calificare, dar Istvan Berde, căpitanul lui Csikszereda, nu a fost de acord. Acesta a înscris în minutul 114 după o fază fixă și a trimis partida la loteria penalty-urilor.

Penalty-uri halucinante

Desfășurarea evenimentelor de la penalty-uri a fost halucinantă. "Câinii" au avut de trei ori șansa de a închide meciul, dar Grozav, cu o scăriță penibilă, Olteanu și Ciobotariu au ratat.

Csikzereda a trecut în avantaj și a obținut calificarea după ce Delorge a ratat de două ori! Belgianul a ratat prima oară, arbitrul a dictat reluarea penalty-ului, însă fundașul a recidivat și a ratat din nou!

AFK Csikszereda - Dinamo 3-3
Au marcat: Majzik '48, Magyari '52, I. Berde '115 / Nistor '54, '59, Neicuțescu '106

Desfășurarea loviturilor de departajare:

3-3, 6-5: Ratare Dinamo: Delorge finalizează defectuos, dar arbitrul dictează totuși repetarea loviturii din cauza faptului că portarul nu a stat pe linia porții!!! Arbitrul i-a întors pe harghiteni de la sărbătoarea victoriei. La reluare, Delorge ratează din nou! Dinamo e OUT din Cupa României!
3-3, 6-5: Gol Csikszereda! Nagy înscrie fără probleme
3-3, 5-5: Ratare Dinamo: "Câinii" irosesc din nou șansa calificării, Denis Ciobotariu ratează și își rupe tricoul!
3-3, 5-5: Ratare Csikszereda: Vlad Muțiu parează al patrulea penalty din această serie
3-3, 5-5: Ratare Dinamo: "Câinii" aveau din nou șansa de a tranșa calificarea, dar Vlad Olteanu trage prost, iar Bordas parează
3-3, 5-5: Ratare Csikszereda: Vlad Muțiu parează penalty-ul lui Mitra
3-3, 5-5: Gol Dinamo: Ricardo Grigore înscrie cu emoții
3-3, 5-4: Gol Csikszereda: Istvan Berde înscrie fără probleme
3-3, 4-4: Gol Dinamo: Neicuțescu înscrie fără emoții
3-3, 4-3: Gol Csikszereda: Înscrie Fabio, gazdele sunt în avantaj și pun o presiune imensă pe dinamoviști
3-3, 3-3: Ratare penibilă a lui Dinamo: Grozav are șansa să obțină calificarea, dar alege o scăriță care se duce peste poartă!
3-3, 3-3: Gol Csikszereda: Csuros înscrie superb, în vinclu!
3-3, 2-3: Gol Dinamo: Katsikas înscrie cu o execuție elegantă, în dreapta portarului, la semiînălțime
3-3, 2-2: Gol Csikszereda: Majzik înscrie plasat, deși Muțiu ghicise colțul
3-3, 1-2: Ratare Dinamo: Sergiu Hanca trimite mult peste poartă
3-3, 1-2: Ratare Csikzereda: Vlad Muțiu apără penalty-ul trimis de Veres!
3-3, 1-2: Gol Dinamo: Diogo Salomao punctează și el. Execuția sigură a fotbalistului portughez îi duce pe "câini" în avantaj
3-3, 1-1: Gol Csikszereda: Soufiane Jebari îl învinge fără emoții pe Muțiu
3-3, 0-1: Gol Dinamo: Nistor încrie, execuție impecabilă a mijlocașului dinamovist
3-3 0-0: Ratare Csikszereda! Lovitura spaniolului Eder Gonzalez e apărată de Muțiu!

min.120: Final de meci. 3-3 la capătul celor 120 de minute, iar echipa calificată se va decide în urma loviturilor de departajare!
min.114: GOOOL Csikszereda! Istvan Berde egalează cu 6 minute înainte de final, în urma unei faze fixe. Căpitanul gazdelor a reluat din cădere, fără șanse pentru Muțiu
min.111: Rednic efectuează și ultima schimbare, una defensivă: Iese vârful Daniel Popa, intră Ricardo Grigore, care va fi utilizat la închidere
min.109: Katsikas primește cartonaș galben pentru un fault
min.106: GOOOOL Dinamo! Atacantul  Mihai Neicuțescu, 20 de ani, trimis de Rednic pe teren în prelungiri, profită de o ezitare a unui fundaș al gazdelor, preia și finalizează cu mult calm
min.106: A început repriza secundă a prelungirilor. Echipa lui Rednic mai are la dispoziție 15 minute pentru a încerca să se califice în sferturi
min.105: Fluier de final al primei reprize de prelungiri! Cele două echipe sunt la egalitate, 2-2
min.102: A treia schimbare în echipa dinamovistă. Rednic îl aruncă în luptă pe atacantul Mihai Neicuțescu, Moldoveanu părăsind terenul
min:97: Prima mare ocazie a prelungirilor e ratată Dinamo. Nistor l-a servit excelent pe Moldoveanu, lovitura acestuia de cap fiind respinsă în corner de Bordas
min.90: A început prima repriză a prelungirilor
Arbitrul fluieră finalul celor 90 de minute! Partida intră în prelungiri!
min.90: Partida a fost prelungiă cu două minute!
min.87: Muțiu o salvează pe Dinamo de o eliminare rușinoasă! Portarul dinamovist respinfe miraculos "bomba" expediată de Soufiane Jebari
min.81: Ocazie incredibilă ratată de Salomao. Portughezul a speculat o gafă a unui fundaș al gazdelor, dar a finalizat dezamăgitor, cu dreptul, din doar câțiva metri, portarul lui Csikszereda reușind să respingă
mim.75: Nistor faultează pentru a opri un contraatac periculos al gazdelor și primește cartonaș galben
min.70: Dinamo atacă furibund și irosește alte două ocazii importante în același minut! Șutul lui Salomao din 5 metri a fost respins de Bordas. Peste doar câteva secunde, portughezul a șutat puțin pe lângă poartă din 10 metri
min.67: Încă o ocazie uriașă ratată de Dinamo! Grozav scapă singur cu portarul Bordas, dar e blocat de goalkeeper-ul lui Csikszereda!
min.66: BARĂ Dinamo! Moldoveanu șutează în bară de la 18 metri
min.64: Gazdele sunt din nou aproape de gol și ratează o ocazie uriașă: Magyrari reia inexplicabil de slab din doar câțiva metri, iar Muțiu reușește să prindă balonul
min.59: GOOOOL Dinamo! Același Nistor înscrie și restabilește egalitatea. Căpitanul lui Dinamo primește o pasă de la Robert Moldoveanu și finalizează neirtător cu stângul, de la 19 metri
min.55: A doua schimbare în tabăra dinamovistă: iese Ionuț Șerban, intră Diogo Salomao
min.54: GOOOL Dinamo! "Câinii" se trezesc rapid din pumni după primirea celui de-al doilea gol. Nistor reaprinde speranțele dinamoviștilor, marcând cu un șut superb, cu latul, în vinclu, de la 20 de metri!
min.52: GOOOL Csikszereda! Reușită de excepție a lui Magyari, care ia pe cont propriu o acțiune și finalizează cu un șut superb, în vinclul porții lui Muțiu

min.48: GOOOL Csikszereda! Gazdele deschid scorul imediat după pauză, prin fundașul Majzik, care a înscris superb dintr-o lovitură liberă de la marginea careului
min.46: A început repriza secundă!
PAUZĂ la Miercurea Ciuc, cele două echipe sunt la egalitate, 0-0!
min.45+1: Cartonaș galben pentru Vlad Olteanu după o intrare dură comisă asupra lui Magyari
min.44: Dinamo suferă și e aproape să primească gol. Muțiu respinge o centrare după un atac al gazdelor, iar Olteanu reușește să îndepărteze pericolul
min.39: Schimbare la Dinamo: iese Tomislav Gomelt, inexistent până acum, intră Gicu Grozav. Croatul a plecat direct la vestiare după ce a fost schimbat
min.35: Attila Csuros tratează individualist o fază, șutează de la 25 de metri, însă mingea se duce departe de poarta dinamovistă
min.33: Defensiva dinamovistă greșește inexplicabil, mingea ajunge la Magyari, care șutează mult peste poartă din câțiva metri, deși era singur cu portarul Muțiu!
min.32: Vlad Olteanu ia o acțiune pe cont propriu și șutează de la 17 metri, mingea se duce mult pe lângă poarta lui Bordas
min 31: Prima ocazie notabilă a partidei vine în minutul 31. Arthur Gyorgyi șutează bine dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, Muțiu se întinde și reține mingea care se ducea foarte periculos
min.29: Daniel Popa primește o pasă bună în lateral, pătrunde periculos în careu, dar e blocat de apărarea lui Csikszereda
min.22: Ionuț Șerban finalizează îngrozitor dintr-o poziție favorabilă. Daniel Popa a centrat bine din lateral, dar mijlocașul a alunecat în momentul șutului și a trimis mult peste poartă, din 11 metri
min.17: Dinamo joacă extrem de modest până acum, "câinii" neavând nicio ocazie importantă
min.14: Fază fixă periculoasă a gazdelor, portarul dinamovist Muțiu iese și reține mingea
min.10: Ionuț Șerban șutează de la 25 de metri, mingea se duce mult pe lângă poartă
min.8: Nistor execută înșelător lovitura liberă, mingea e respinsă în aut
min.7: Lovitură liberă pentru Dinamo de la marginea careului după un henț al unui fundaș al gazdelor. Nistor a solicitat penalty, dar infracțiunea s-a comis în afara careului
INFO: La meci asistă Mirel Rădoi, selecționerul naționalei U21, dar și federalii Mihai Stoichiță și Gabriel Bodescu
min.4: Csikzereda are un atac periculos și produce panică în apărarea lui Dinamo, dar mingea iese în aut de poartă
min.1: A început partida!

INFO: Dispută între galerii înainte de startul întâlnirii de la Miercurea Ciuc: Puținii fani dinamoviști prezenți la meci au strigat "Ardealul pământ românesc". Fanii gazdelor cântă doar în limba maghiară
INFOÎn momentul în care a prezentat fotbaliștii celor două formații, crainicul arenei s-a folosit atât de limba română cât și de limba maghiară.

INFO: Singurul dinamovist aplaudat de fanii din Miercurea Ciuc a fost antrenorul Mircea Rednic

Echipele de start:

FK Csikszereda: Bordas - Majzik, Mitra, Berde, Fabio Guaru - Veres - Gyorgyi, Csuros, Jebari, Eder Gonzalez - Magyari
Rezerve:
Pal-Csaba, Z. Nagy, V. Tamas, S. Lehel, A. Barna, P. Kristof, B. Barna
Antrenor:
Valentin Suciu

Dinamo: Muțiu - Delorge, Ciobotariu, Katsikas, Olteanu - Șerban, Gomelt - Hanca, Nistor, D. Popa - Moldoveanu
Rezerve: Eșanu, M. Popescu, R. Grigore, Tîrcoveanu, Grozav, Salomao, Neicuțescu
Antrenor: Mircea Rednic

Még két óra és kezdünk! Hajrá FK, hajrá Csíkszereda!

Posted by FK Csíkszereda on Thursday, 1 November 2018

Față de meciul cu Concordia Chiajna, Rednic a aliniat un prim "11" cu numeroase modificări. Muțiu a intrat în poartă în locul lui Penedo, Delorge i-a luat locul lui Corbu în flancul drept al apărării, iar Olteanu a intrat în stânga în locul lui Popovici.

Șerban și Gomelt au făcut cuplu în fața defensivei, în timp ce Moldoveanu și Daniel Popa au revenit  în avanposturi. Pe teren a fost  prezent și Hanca, suspendat în meciul de la Chiajna de luni.