FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  LIGAB.RO

FC Argeş s-a calificat mai departe în Cupa României

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 august 2010 00:00

Sămbătă, F.C. Argeş a jucat în Cupa României cu Girom Albota pe terenul acesteia. Partida s-a încheiat la egalitate, 1 – 1 după prelungiri, iar la penaltyuri s-a impus cu 5 – 4

Scorul a fost deschis de echipa antrenată de Constantin Schumacher prin autogolul fundaşului Andrei Bărbulescu în minutul 42. F.C. Argeş a egalat la puţin timp de la reluare prin Rover Cârstea. 1 – 1  a rămas şi după cele două reprize de prelungiri, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare de la 11 metri. Portarul Argeşului, Mirel Bolboaşă a reuşit să pareze două penaltyuri, şi astfel să califice mai departe echipa antrenată de Iordan Eftimie. Pentru F.C. Argeş au transformat loviturile de la 11 metri Beurean, Cotigă, Zaharia şi M. Vintilă.

Echipa lui Iordan Eftimie

Meciul Girom Albota – F.C. Argeş a început cu 15 minute mai târziu, deoarece conducerea clubului gazdă i-a contestat pe jucătorii Adrian Voicu şi Nicolae Diţă că nu au fost trecuţi pe lisat echipei a doua în camiponatul trecut, iar „managerul de carton” al Argeşului, Cătălin Barbu nu a putut face dovada că au jucat la echipaa doua, titulatură sub care joacă actuala echipă a Argeşului în acest tur al Cupei României. Antrenorul Iordan Eftimie nu i-a mai folosit pe cei doi, şi astfel a trimis în teren echipa: Bolboaşă – Zaharia, Bărbulescu, Cotigă, Briceag – A. Popa (80 State), Cârstoiu (46 Răuţă), Panait, Boboacă (65 Beurean) – R. Cârstea (75 Marian Vintilă), Mihai Vintilă.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”