FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FC BUZĂU - DUNĂREA 3-0

VIDEO+FOTO Gol extrem de dubios în Cupa României » A lăsat mingea să intre în poartă!

CUPA ROMÂNIEI. Golul 3 din „optimea” FC Buzău - Dunărea Călărași 3-0 a fost realmente incredibil! +5   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 28 octombrie 2021 18:05 / Actualizat joi, 28 octombrie 2021 18:24

Vezi AICI toate rezultatele înregistrate până acum în optimile Cupei + echipele calificate!

Era minutul 78, FC Buzău conducea deja cu 2-0 și calificarea era în mare tranșată.

Mai întâi, Marius Leca, stoperul călărășenilor (numărul 6), nu ține linia alături de colegii săi din defensivă și e posibil ca el să-l scoată din ofsaid pe Baudoin Kanda, cel care avea să marcheze.

Gol incredibil în Cupa României!

+1 FOTO

În continuare, Kanda, fost jucător la Dunărea, împinge mingea pe lângă portarul Albert Popa. Finalizarea nu are putere, Leca ajunge într-o poziție în care poate respinge, însă lasă balonul să-i treacă pe sub picior și acesta intră în poartă. Inexplicabil!

VIDEO cu golul

Un asemenea procedeu este întâlnit în momentul în care fotbaliștii lasă intenționat balonul să iasă în afara terenului, în momentul în care ei sunt siguri că decizia arbitrilor - corner, out ori repunere din 6 metri - va fi de partea lor. Însă aici este vorba despre o situație de gol. Fără precedent!

1,67era cota la pariuri pentru cel puțin 3 goluri în meci

FC Buzău - Dunărea Călărași 3-0 în „optimile” Cupei României

Disputa de la Buzău n-a avut istoric. Conduși de pe margine de Cristi Pustai, gazdele n-au avut deloc emoții contra echipei care anul trecut ajungea până în sferturile de finală. După ce au controlat repriza în totalitate, buzoienii au deschis scorul în minutul 39, prin Gaitan.

Ostilitățile s-au desfășurat asemănător și după pauză. Ciobanu s-a distrat cu apărarea oaspeților în minutul 51, în timp ce Kanda a închis tabela în minutul 78. Rezultat logic la Buzău și o calificare meritată în „sferturi”.