FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  ŞAISPREZECIMI

FINAL / FC Vaslui - Poli Iaşi 3-0. Vaslui se califică în optimi!

Articol de GSP - Publicat marti, 04 noiembrie 2008 00:00

FC Vaslui este ultima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei României. După 2-0 cu Politehnica Iaşi, echipa antrenată de Viorel Moldovan, aflat la debutul în cariera de antrenor principal, merge mai departe, urmînd să întîlnească în faza următoare a competiţiei pe CS Otopeni.

După un joc în care a dominat categoric, echipa finanţată de Adrian Porumboiu a reuşit să concretizeze cele mai mari şanse de gol.

FC VASLUI - POLI IAŞI 3-0
Burdujan (28), Gheorghiu (36), Temwanjera (51)

La partidă asistă aproximativ 2.000 de spectatori.

FC Vaslui: Kuciak - Buhuş, Cînu, Markovici, Hugo Luz - Zmeu, Genchev, Ljubinkovici, Neagu - Burdujan, Temwanjera. Antrenor: Viorel Moldovan

Poli Iaşi: Brăneţ - Buta, Ad. Ilie, Kalai, Paruolo - Viveiros, Milea, Gavatorta, M. Oprea, Montiel - Diarrasouba. Antrenor: Ionuţ Popa

Minutul 90 » Partida se încheie. Vasluiul se califică în optimile Cupei

Minutul 85 » Brăneţ respinge şutul din careu al lui Buhăescu

Minutul 84 » Nemanja Jovanovici îl imită pe Burdujan, irosind o mare ocazie

Minutul 80 » Burdujan ratează faţă în faţă cu Brăneţ

Minutul 79 » Nemanja Jovanovici intră în locul marcatorului golului trei, Temwanjera

Minutul 70 » Buhăescu intra la Vaslui în locul lui Zmeu

Minutul 67 » Ionuţ Popa face şi ultima schimbare, înlocuindu-l pe Montiel cu Cr. Bratu

Minutul 57 » A doua schimbare la Poli Iaşi. Tănasă intră în locul lui Diarrasouba

Minutul 51 » Goool FC Vaslui! Burdujan ridiculizează trei fundaşi adverşi şi centrează pentru Temwanjera, care marchează din trei metri, cu capul

Minutul 46 » A început repriza secundă

Minutul 46 » La pauză, Politehnica Iaşi face şi ea prima schimbare. A intrat Mijin în locul lui Gavatorta

Minutul 45 » Prima repriză se încheie

Minutul 36 » Goool FC Vaslui! Aruncare de la margine Genchev, prelungire cu capul Temwanjera, iar Gheorghiu preia pe piept şi şutează la poartă. Mingea intră în plasă deviată de un fundaş ieşean

Minutul 27 » Goool FC Vaslui! Burdujan deschide scorul, după ce primeşte o pasă de la Hugo Luz şi rămîne în poziţie de unu la unu cu portarul Brăneţ

Minutul 17 » Gheorghiu ratează o nouă ocazie, după ce trimite cu capul din centrarea lui Ljubinkovici

Minutul 13 » Gheorghiu intră pe teren la FC Vaslui, în locul lui Neagu, accidentat

Minutul 12 » Burdujan ratează o nouă ocazie pentru FC Vaslui

Minutul 11 » Burdujan trimite o boltă peste Brăneţ, însă mingea trece şi peste poartă