FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SEPSI - CFR CLUJ 0-1

SEPSI - CFR CLUJ 0-1 // VIDEO Campioana e în semifinalele Cupei României! Fostul dinamovist Costache a fost salvatorul lui Alin Minteuan

Ciprian Deac (stânga) în duel cu Daisuke Sato +3   FOTO
Ciprian Deac (stânga) în duel cu Daisuke Sato

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 februarie 2019 21:54

CFR Cluj a trecut de Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-0 (Costache 60), și s-a calificat în semifinalele Cupei României.

• În semifinale s-au calificat până acum Viitorul, Astra și CFR;
  • Pentru ultimul loc se joacă mâine Miercurea Ciuc - CS U Craiova.

Marile ocazii ale primei reprize au fost ratate de gazde. Șutul lui Florin Ștefan din minutul 16 a fost respins cu greu de Jesus Fernandez peste poartă. Adrian Rus a șutat puțin pe lângă în minutul 31, apoi a reluat cu capul din apropiere, tot pe lângă buturile porții apărate de fostul „galactic”. Singura șansă a „feroviarilor” a venit la ultima acțiune a primei părți, prin Alexandru Ioniță.

Jocul s-a încins după reluare. Campioana a ieșit la atac, fructificând schimbarea de atitudine în minutul 60. Omrani a pătruns în careu, apoi a întors excelent mingea pentru Valentin Costache. Fostul dinamovist a reluat elegant, cu interiorul, la colțul lung.

Sepsi a căutat în zadar egalarea, în ciuda unei tentative spectaculoase a alui Hadnagy. Veteranul a reluat din „foarfecă” în minutul 79, dar același Jesus Fernandez a intervenit salvator.

Celelalte „sferturi”:

• Marți: Hermannstadt - Viitorul 2:3 (Detalii AICI)
  • Miercuri: Călărași - Astra 1:2 (Detalii AICI)
  • Joi, ora 20:00: Miercurea Ciuc - CS U Craiova

Sepsi - CFR Cluj 0-1 (Costache 60)

AICI a fost meciul în format TEXT

Vezi VIDEO de la meci

Sepsi: Sepsi: Fejer - Rudol, Rus, Jovanovic, Sato - Velev, Vașvari - Moura, Flores, Fl. Ștefan - Hamed
Antrenor:
Eugen Neagoe

CFR Cluj: Jesus Fernandez - Petelu, Lang, A. Mureșan, Camora - C. Deac, Hoban, Bordeianu - Al. Ioniță, Omrani, Costache
Rezerve: A. Rus - Cr. Manea, Djokovic, Males, Moutinho, Petrila, Țucudean
Antrenor: Alin Minteuan

Stadion: Municipal, Sf. Gheorghe
Arbitru: George Găman / Asistenți: Ciprian Danșa, George Neacșu / Rezervă: Andrei Chivulete / Observator: Felix Grigore