FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SEMIFINALE / PETROLUL - OŢELUL 1-2 (ÎN TUR 3-0)

Victorie amară a gălăţenilor » Petrolul e prima finalistă a Cupei, după 1-2 cu Oţelul

Articol de GSP - Publicat marti, 21 mai 2013 00:00 / Actualizat marti, 21 mai 2013 22:21

Petrolul este prima finalistă a Cupei României, după 1-2 în returul semifinalei Cu Oţelul. În tur, "lupii" s-au impus cu 3-0.

Gălăţenii au condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Gabi Paraschiv, dar în repriza secundă Contra a apelat la vedetele Bokila şi Boudjemaa şi a rezolvat situaţia. Golgeterul "lupilor" a egalat în minutul 56, după o centrare a lui Romario. Iorga a adus o victorie tristă pentru Oţelul în minutul 90, din penalty.

Petrolul îşi va afla mîine adversara din finală. Astra şi CFR Cluj se vor duela în cealaltă semifinală, după ce în tur a fost 0-0.

Desfăşurarea liveTEXT

min 90+3 - Final de meci. Petrolul - Oţelul 1-2

min 90 - Goool Oţelul! 1-2! Iorga transformă lovitura de pedeapsă, dar Oţelul nu mai are timp să întoarcă soarta calificării

min 89 - Romario primeşte galben

min 88 - Penalty pentru Oţelul. Romario l-a faultat pe Benga şi Balaj arată punctul cu var

min 84 - Schimbare la Oţelul. Iese Neagu şi intră Stromajer

min 79 - Ambele echipe joacă la trecerea timpului. Oaspeţii şi-au pierdut avîntul din prima repriză

min 70 - Grozav şutează violent pe lîngă poartă, după de a depăşit 3 fundaşi gălăţeni

min 70 - Schimbare la Oţelul. Iese Giurgiu şi intră Tudorie

min 70 - Grozav primeşte galben

min 67 - Fundaşii gălăţeni bîlbîie o minge şi-i oferă ocazia lui Bokila să centreze în careu

min 61 - Schimbare la Petrolul. Iese Hoban şi intră Mustivar

min 59 - Schimbare la Oţelul. Iese Paraschiv şi intră Marquinhos

min 56 - Goool Petrolul! 1-1! Romario centrează în careu, iar Bokila pune letal latul

min 53 - Grahovac îl blochează în careu pe Bokila, ploieştenii cer penalty, dar Balaj dictează corect fault în atac

min 51 - Filip e la un pas de 2-0, dar ratează şutul din 5 metri

min 50 - Hamza îl faultează pe Paraschiv la 17 metri şi de lovitură liberă periculoasă pentru Oţelul

min 46 - A început repriza secundă

min 46 - Dublă schimbare la Petrolul. Au ieşit Renan şi M. Cristescu şi au intrat Bokila şi Boudjemaa

min 45+2 - Pauză

min 45+2 - Bornescu reţine lovitura liberă executată de G. Paraschiv

min 40 - M. Cristescu e blocat de Filip în 8 metri şi Oţelul scapă de o fază bună a "lupilor"

min 38 - Centrare periculoasă în careul gazdelor, mingea e deviată în corner. După cîteva secunde, Ljubinkovici trimite mult pe lîngă poartă de la distanţă

min 33 - Hoban trimite cu stîngul peste poartă, de la 20 de metri

min 25 - Romario cade în careu în duel cu Sîrghi, dar Balaj lasă jocul să continue

min 22 - Filip vede galben după un fault asupra lui Hoban

min 16 - Alcenat centrează din banda dreaptă, Cojoc respinge cu capul

min 13 - Ljubinkovici, şut de la distanţă, îi dă emoţii lui Bornescu

min 8 - Goool Oţelul! 0-1! G. Paraschiv profită de gafa lui Geraldo şi deschide scorul cu un şut cu stîngul, la colţul lung

min 6 - Manasse respine în corner o centrare înaltă în careu

min 3 - Prima ocazie a meciului. Astafei îi fură mingea lui Renan şi şutează pe jos, puţin pe lîngă

min 1 - Fluier de start

-----------

Petrolu e pe 4 în campionat şi a dat bătălii tari în ultimele meciuri în încercarea de a termina pe locul 2, unul dintre obiectivele "lupilor" pe lîngă cel de a cîştiga Cupa. Contra nu va putea conta pe Marinescu, dar nici pe Bokila, nerefăcut.

De partea cealaltă, gălăţenii vor juca din nou foră Grigoraş pe bancă şi vor risca din primul minut, în încercarea de a reîntoarce miraculos rezultatul din tur, 0-3.

Echipe de start:

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Manasse, Grecu - Romario, Hoban - Renan, M. Cristescu, Grozav - Hamza
Antrenor: Cosmin Contra

Oţelul: Grahovac - Cojoc, Benga, Sîrghi, Ljubinkovici - Filip, Giurgiu, I. Neagu - L. Iorga, G. Paraschiv, Astafei
Antrenor: Petre Grigoraş

În cealaltă semifinală, CFR Cluj a remizat cu Astra, 0-0. Returul se va juca mîine seară.