FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

26 de ani de la ultimul trofeu european din fotbalul românesc: Supercupa Europei cîştigată de Steaua

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 februarie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 24 februarie 2013 12:09

În urmă cu 26 de ani, pe 24 februarie 1987, Steaua cîştiga cel de-al doilea trofeu european din istoria clubului, dar şi a fotbalului românesc.

După victoria din finala Ligii Campionilor, 0-0 şi 2-0 după penalty-uri cu Barcelona, de pe 7 mai 1986, "roş-abaştrii" au evoluat în Supercupa Europei. Adversar le-a fost Dinamo Kiev, echipa antrenată de Valeri Lobanovski, cîştigătoarea Cupei Cupelor.

Steaua s-a impus la Monte Carlo cu 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat de Gică Hagi, după o lovitură liberă de la marginea careului. Supercupa Europei a fost de altfel şi prima partidă pentru "Rege" în tricoul echipei din Ghencea.

"Roş-albaştrii" au postat următorul mesaj pe facebook: "Clubul nostru le mulţumeşte din nou acelor jucători extraordinari, care au adus cele mai importante trofee din fotbalul european în vitrina Stelei".

Echipa Stelei: Stîngaciu - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Bărbulescu - Bălan, T. Stoica, Boloni, Hagi (Balint, 84) - Lăcătuş (Majearu, 89), Piţurcă. Antrenor: Anghel Iordănescu

SPECIAL GSP | A primit 3 lovituri în figură, a revenit după un an: „Vedeam în ceață, mă deranja orice zgomot” » Ce spun Luminița Huțupan Dinu sau Paula Ungureanu și opinia specialiștilor despre brutalitatea loviturilor frontale în handbal

SPECIAL GSP | Povestea-thriller a lui Claudiu Bozeșan, fotbalist ce a învins-o pe Dinamo într-un blat stricat de Poli Timișoara: „Nu mi-a fost frică de ordinele primite!” + Dramă imensă după ce fratele i-a murit într-un misterios accident de camion


Comentarii (19)
inexistentus
inexistentus  •  25 Februarie 2013, 14:03

STEAUA - echipa de fotbal care a reprezentat dintotdeauna România ! Cele mai frumoase momente, cele mai plăcute emotii, cele mai mari succese ale fotbalului nostru.

alexiss79
alexiss79  •  24 Februarie 2013, 23:37

iar sunt multe comentarii POZITIVE pe aici la acest articol despre una din putinele reusite ale fotbalului romanesc in Europa....fain asa...de ce sa schimbam parerea BUNA pe care o au multi despre Romania...

ralffy_mr
ralffy_mr  •  24 Februarie 2013, 16:41
Postat de ralffy_mr pe 24 Februarie 2013, 16:26

Am luat aur la Olimpiada Internaţională de Mate!!! Aşa, şi?! Sunt vreo şase. Cinci băieţi si-o fată. Doi dintre ei au benoacle. "Feţe de tocilari", aşa gîndeşte lumea despre ei! Plus vreo doi-trei profesori, dintr-ăia de au 15-şpe milioane de lei vechi si halesc conserve în deplasările peste graniţă, ca să pună deoparte diurna şi s-o utilizeze la "trei stele", ultra-all inclusive, în Grecia, alături de soţia sa, o "mîhnită" de profă de biologie. La aeroport nu-i bagă nimeni în seamă, dar deasupra capului, unul dintre dascăli ţine o tăblie pe care scrie:"România". Aeroportul se întrebă: "Ce e, mă, cu amărîţii ăştia?" Au nişte tricouri gal

Marius Manole · 9,971 like this Friday at 7:32am · via Marian Broasca NU DISTRIBUITI MAI DEPARTE CA NU INTERESEAZA PE NIMENI:

Vezi toate comentariile (19)
Comentează