FOTBAL  »  LIGA 1  »  RAPID

"90 de minute!"

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 august 2007 00:00

Bergodi nu mai vrea sa ia gol pe final si le-a cerut concentrare jucatorilor sai. Dinamo si Gloria Bistrita, doua din cele trei echipe pe care Rapidul le-a intilnit in acest sezon, i-au egalat pe rapidisti in finalurile de meci. Bergodi a ajuns sa se teama de o noua situatie de acest gen si spera sa fie ajutat de experienta superioara a jucatorilor sai: "Vreau concentare la Cluj, pentru ca trei puncte sint fundamentale! Sintem obligati sa cistigam, ca sa ne mentinem intre echipele fruntase ale clasamentului. Dar ca sa invingem trebuie sa jucam 90 de minute de data asta, nu 75, nici 89! Am trecut peste ceea ce s-a intimplat cu Gloria, gata, sintem linistiti. S-a vazut in partidele pe care Universitatea le-a jucat in acest sezon ca ardelenii sint nou-promovati, pentru ca au avut de suferit din cauza lipsei de experienta".

Culmea, in momentul in care a fost investit, Copos i-a transmis tehnicianului drept obiectiv tocmai evitarea finalurilor nefaste de care alb-visiniii au avut parte si in sezonul trecut. "Am adus antrenor italian ca sa nu mai pierdem puncte in ultimele minute ale meciurilor!", a spus finantatorul alb-visiniilor.

"Contra Bistritei s-a petrecut un accident. Eu am mare incredere in Bergodi si-l sustin. Cred ca am putea face fata in campionat si daca nu vom mai reusi sa aducem jucatori"

George Copos

"E greu cu nou-promovatele, pentru ca evolueaza cu o ambitie fantastica, dar eu am incredere deplina in mine si in colegi"
Vasile Maftei

Se tem de teren
Rapidistii cred ca ar putea sa fie dezavantajati de terenul stadionului "Ion Moina", din Cluj. "Adevarul e ca ne-am cam obisnuit cu terenuri proaste. La Mioveni era in valuri gazonul. Noi sintem pregatiti sa luptam si in mlastini, pentru ca asta ne e meseria si trebuie sa cistigam duminica neaparat!", a spus capitanul Maftei.

Dilema
Bergodi a recunoscut ieri ca nu e decis pe cine sa titularizeze in linia de mijloc. "Grigorie s-a pregatit foarte bine in aceasta saptamina, il urmaresc atent si pe Romeo Stancu", a spus italianul. Varianta foarte probabila e insa trecerea lui Lazar in partea dreapta, coroborata cu titularizarea lui Nicolae Grigore la inchidere. Al treilea mijlocas va fi Emil Dica.

Mai vrea 2doi jucatori
Cristiano Bergodi spera sa primeasca intariri: "Daca nu va fi Herea, va veni un alt mijlocas stinga. In plus, mai vreau un stoper in locul lui Ionut Rada". Italianul are la dispozitie o singura rezerva pentru centrul defensivei, pe Danut Perja. Problemele giulestenilor vor deveni acute in primul meci din Cupa UEFA, cind Marius Constantin va fi suspendat in urma unui cartonas rosu primit anul trecut, contra lui Panathinaikos.

"Sint timid"

Atentionat de Walter Zenga, "pe Bergodi l-ar ajuta sa vorbeasca romaneste", antrenorul Rapidului s-a referit ieri la aceasta problema: "Imi displace sa fiu nevoit sa vorbesc intr-o alta limba fata de jucatorii mei, dar sint un pic timid, asta e motivul pentru care evit sa vorbesc romana. Sper ca usor-usor sa reusesc".

Playtech: Averea colosală pe care o au de împărţit Anamaria Prodan şi Laurenţiu Reghecampf. Impresara a moştenit o sumă ameţitoare de la mama ei

Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează