FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - UTA 0-3

ACADEMICA CLINCENI - UTA 0-3. VIDEO Cea mai clară victorie arădeană din acest sezon ascute lupta pentru play-off!

Articol de GSP - Publicat joi, 04 februarie 2021 15:25 / Actualizat joi, 04 februarie 2021 15:48

UTA s-a impus clar pe terenul Academicii Clinceni, 3-0, după cel mai bun meci din acest sezon de Liga 1 făcut de formația lui Laszlo Balint. Liviu Antal a reușit, în secunda 27, cel mai rapid gol al campionatului, iar gazdele au ratat un penalty spre final.

Arădenii au câștigat până acum doar la un gol diferență, dar s-au descătușat în fața formației antrenate de Ilie Poenaru. Meciul a început, practic, de la 1-0, după ce Liviu Antal a marcat în secunda 27.  După ce Academica Clinceni a avut lovitura de start, iar jucătorii lui Ilie Poenaru au pasat mingea între ei, arădenii au recuperat balonul la 40 de metri de propria poartă, iar Vorobjovas a trimis o pasă lungă, peste fundașii adverși.  Mingea a ajuns la Liviu Antal și acesta a trecut de portarul Vâlceanu, ieșit hazardat la marginea careului, apoi a trimis în poarta goală, de la 14 metri

UTA, două goluri după pauză

Până la pauză, Clinceni a ratat două ocazii importante. Chunchukov a tras puțin pe lângă poartă, de la marginea careului, în minutul 15, iar în minutul 41 portarul Paul Iacob a scos șutul trimis de Rusescu, de la 5 metri.

În minutul 48, UTA și-a mărit avantajul. După un contraatac perfect, Neluț Roșu a centrat perfect în fața porții, de unde Denis Rusu a marcat fără emoții. Scorul final l-a stabilit Roger, în minutul 74, după ce a reluat din prima, de la 14 metri.

Până la final, Academica Clinceni a ratat un penalty, în minutul 80, prin Chunchukov, iar tabela nu s-a mai modificat.

Clasament Liga 1:

Academica Clinceni - UTA  0-3

Academica Clinceni - UTA, echipele de start:

Academica: Vâlceanu – Fl. Achim, Jutric, Patriche, Dobrescu – Ad. Popa, Moulin, Ventura, Andronic – Morar, Chunchukov
Rezerve: Ureche, Toshev, Rusescu, Pîrvulescu, Pashov, Markovici, Gardoș, Chandarov, Cebotaru
Antrenor: Ilie Poenaru

UTA: Iacob – Shlyakov, Benga, Erico, Tomozei – D. Rusu, Vorobjovas, Roșu, Oroian – Roger, Antal
Rezerve: Balauru, Albu, Buhăcianu, Hora, Fl. Ilie, Melinte, Miculescu, Rrumbullaku, Rus
Antrenor: Laszlo Balint

Arbitru: Horia Mladinovici / A1: Andrei Constantinescu / A2: Cosmin Vatamanu / Observator: Augustus Constantin
Stadion: Arena 1 (Clinceni-Ilfov)

Dinamo - FCSB 0-1 » Roș-albaștrii câștigă primul derby în Liga 1 „afară” după 6 ani și se distanțează de CFR Cluj! Clasamentul + CRONICA

FC Voluntari - Astra 1-3. Bogdan Andone își distruge jucătorii: „N-am văzut așa ceva în viața mea!”

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”