FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 1-1

ASTRA - DUNĂREA CĂLĂRAȘI // Cu doi eliminați, Astra face încă un pas greșit, 1-1 cu Dunărea Călărași » Echipa lui Alexa, neînvinsă cu ultimele 3 campioane

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 august 2018 19:59

Astra Giurgiu și Dunărea Călărași au încheiat la egalitate, 1-1, cel de-al doilea meci al etapei a 5-a din Liga 1.

Giurgiuvenii au început bine meciul și au deschis scorul în minutul 17, prin Neluț Roșu, care a transformat fără emoții un penalty.

Totuși, Dunărea a egalat 5 minute mai târziu. Sorin Pană a înscris frumos cu capul după centrarea perfectă a lui Gligorov.

Scorul a rămas neschimbat până la pauză, iar repriza secundă nu a ieșit în evidență decât prin cele două eliminări din tabăra gazdelor. Mai exact, două într-un singur minut!

Mai întâi, Alibec, cu o nouă evoluție ștearsă, a văzut al doilea galben în minutul 74. Un minut mai târziu, nou-intratul Bahamboula a fost eliminat direct după o intrare criminală asupra lui Ispas.

Este cel de-al patrulea rezultat consecutiv de 1-1 reușit de Astra. Giurgiuvenii au învins-o pe FCSB în prima etapă, 1-0, iar de acolo au urmat 4 remize asemănătoare. Formația lui Marius Măldărășanu e pe 5, cu 7 puncte.

În schimb, Dunărea Călărași continuă începutul neașteptat de bun de sezon. Echipa lui Alexa e pe 8, cu 6 puncte, și e neînvinsă în meciurile cu ultimele 3 campioane ale României: 1-1 cu Astra, 1-0 cu Viitorul și 0-0 cu CFR Cluj.

Astra Giurgiu - Dunărea Călărași 1-1
Au marcat: N. Roșu'16 p. / S. Pană '21

Alibec a văzut al doilea galben în minutul 73. Un minut mai târziu, Bahamboula a văzut roșu direct după o intrare criminală

Astra: Lazar - Belu, Bejan, Crişan, Radunovic - Mrzljak - Begue, Roşu, Moise, Llullaku - Alibec
Rezerve: C. Nedelcovici - Boboc, Butean, Cestor, Bahamboula, Buş, Balaure
Antrenor: Marius Măldărăşanu

Dunărea Călăraşi: Straton - Gligorov, Balaur, Dobrosavlevici, Ispas - Puşcaş, Simion, Pană - V. Munteanu, Ndiaye, Kanda
Rezerve: Lungu - Carnat, V. Alexandru, Keyta, Monroy, Mendy, Honciu
Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea) / A1: Vladimir Urzică (Piatra Neamț) / A2: Ovidiu Arusoaiei / Observator: Adrian Vidan (București)