FOTBAL  »  Superliga  »  ANALIZĂ

Campionatul cel mai greu de câștigat » Liga 1 se află într-un punct în care n-a mai fost în ultimele 7 ediții » Sondaj: Cine are cele mai mari șanse la titlu?

Articol de - Publicat marti, 18 septembrie 2018 11:11

ANALIZĂ. Punctajul echipelor aflate acum pe podiumul Ligii 1, după 8 etape, e cel mai mic dintre ultimele 7 ediţii de campionat.

FCSB e lider, dar se anunţă poate cel mai echilibrat şi dificil campionat din ultimul deceniu. Nu neapărat diferenţele extrem de mici între echipe reprezintă un argument, ci mai ales punctajele formaţiilor din fruntea clasamentului.

Ocupanta locului 1 după 8 etape, trupa lui Dică, a strâns cele mai puţine puncte dintre toate echipele care se aflau în postura de lider în anii precedenţi, după disputarea aceluiaşi număr de runde.

40% sub punctajul ultimului titlu

Roş-albaştrii au numai 15 puncte, cu 6 puncte mai puţine decât acum 4 ani, ultimul sezon în care au câştigat titlul. Linia actuală de clasament a celor de la FCSB conţine victorii în numai jumătate dintre meciuri, la care se adaugă şi o înfrângere. Spre exemplu, sezonul precedent, FCSB avea 3 puncte în plus şi la final tot avea să piardă campionatul.