FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FCSB 0-1

„Nu are logică!” » Ce l-a frapat pe Dan Petrescu la meciul cu FCSB: „Mereu a fost așa cu ei”

Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj // sursă foto: captură YouTube @ CFR Cluj

Articol de - Publicat luni, 06 februarie 2023 08:56 / Actualizat luni, 06 februarie 2023 10:04

Dan Petrescu (55 de ani), antrenorul lui CFR Cluj, consideră că desfășurarea meciului cu FCSB, pierdut cu 0-1, nu are logică, având în vedere că golul oaspeților a venit în partea a doua, una mai bună pentru campioana en-titre.

Duminică seara, CFR Cluj a suferit a șasea înfrângere din acest sezon de campionat, 0-1 acasă cu FCSB.

Deși golul a venit pe final, oaspeții au avut majoritatea ocaziilor în prima parte, când numai imprecizia de la finalizare și intervențiile salvatoare ale lui Scuffet au menținut tabela la 0-0.

Dan Petrescu a recunoscut că echipa sa a fost sufocată în prima parte a duelului cu FCSB, pe care a comparat-o cu începuturile de meci cu Slavia Praga, din grupele acestui sezon de Conference League. „Fotbalul nu are logică câteodată”, a fost concluzia „Bursucului”.

„Se vorbește prea puțin despre el” » Pe cine a remarcat fostul campion al României după derby-ul cu FCSB
CFR CLUJ - FCSB 0-1

Dan Petrescu, după CFR Cluj - FCSB: „Au venit peste noi, mi s-a părut că era meciul cu Slavia Praga”

„În prima repriză FCSB a fost mai bună. Nu trebuie să o zic eu, toată lumea a văzut asta. Au avut mult mai multe ocazii, au fost mai agresivi. În repriza a doua am controlat noi meciul mai bine, ei n-au avut nicio ocazie, noi am avut câteva, una mare prin Yeboah chiar înainte de gol.

Cred că 0-0 ar fi fost rezultatul corect, dar dacă ei au marcat înseamnă că merită să câștige. A fost un gol de calitate, ei au jucători de calitate.

Îmi pare rău că prima repriză am făcut-o cadou, dar n-am primit gol. În a doua am jucat bine, dar am luat gol. Fotbalul nu are logică câteodată. Mereu a fost așa cu FCSB, se poate întâmpla orice, oricând.

În prima repriză au fost ei mai buni, mi s-a părut că era meciul cu Slavia Praga. Au venit peste noi, ne-au atacat, ne-au suprins cu presing, noi am fost moi. În repriza a doua a intrat parcă cu totul altă echipă. Nu mă gândeam că putem lua gol, mă gândeam să dăm gol pe final. Chiar vorbeam pe bancă că se va întâmpla asta”, a punctat Dan Petrescu la conferința de presă.

Dan Petrescu: „Ne lipsește un golgheter veritabil”

„Bursucul” consideră că echipei sale îi lipsește un marcator autentic. Cu FCSB l-a avut titular pe Rangelo Janga, pe care l-a schimbat în minutul 61 cu Emmanuel Yeboah.

„Am avut ocazii, prin Yeboah și Krasniqi, dar dacă la meciurile cu echipele bune nu bagi mingea în poartă când ai ocazia... E clar că ne lipsește un golgheter veritabil, asta vede toată lumea”, a precizat Petrescu.

E prima oară în carieră când joc pe un asemenea frig. Trebuia să ne adaptăm mai bine. Cred că dacă nu aș fi luat gol, aș fi fost mulțumit.

Voiam să câștigăm, nu cred că erau mulțumiți cu egalul. Trebuie să revăd faza golului, parcă a fost prea ușor primit, mai ales că în prima repriză ne-am apărat bine.

- Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj

Mai multe știri despre CFR Cluj - FCSB:

Mihai Stoica „a decolat” după victoria cu CFR Cluj » Refrenul scandat cu galeria: „Doar pentru tine am renunțat la tot!”

Două note de 8 în derby-ul CFR Cluj - FCSB » Un singur fotbalist „lăsat corigent”