FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - SEPSI 3-1

CFR CLUJ - SEPSI 3-1 // VIDEO Start excelent de play-off pentru campioana en-titre! A treia victorie cu Sepsi în două săptămâni și 5 puncte avans față de FCSB

CFR Cluj - Sepsi // Sursă foto: Facebook CFR Cluj

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 martie 2019 22:12

CFR Cluj a debutat cu dreptul în play-off, reușind s-o învingă pe teren propriu pe Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 3-1. Nu fără emoții, fiindcă trupa lui Alin Minteuan a jucat ultimele 20 de minute în inferioritate după eliminarea lui Culio.

• E a treia victorie a CFR-ului în fața lui Sepsi în doar 11 zile. „Feroviarii” câștigaseră cu 1-0 duelurile din campionat și sferturile Cupei României.

Meciul a fost  liveTEXT AICI

VIDEO cu golurile și cele mai tari faze

Meciul din „Gruia” a început, practic, de la 1-0. Golgeterul George Țucudean a uimit din nou asistența, marcând cu un voleu de excepție de la marginea careului în secunda 20 a meciului, după ce Deac i-a așezat pefect o minge.

CFR a continuat să atace și a fost la un pas să mai înscrie o dată, prin Omrani, blocat de apărarea covăsnenilor.

Treptat, CFR a început să joace economicos, sperând că poate reuși cel de-al treilea 1-0 consecutiv. N-a fost să fie, fiindcă Vașvari a finalizat nemilos după ce Mensah îl ridiculizase pe Culio, în minutul 48.

Ca o mare echipă, CFR s-a repliat și a revenit imediat în avantaj, în minutul 57, după ce mijlocașul Damian Djokovic s-a înălțat superb la o fază fixă și a înscris cu ajutorul barei.

Ultimele 20 de minute au avut note de dramatism. Culio a fost eliminat din nou, a doua oară în trei etape, după ce a văzut al doilea galben. CFR a tremurat pe final, dar covăsnenii nu au putut înscrie. Mai mult, au greșit în defensivă, i-au făcut cadou un penalty CFR-ului, iar Deac a închis meciul fără emoții.

Victorie cu 3-1 pentru CFR Cluj, care, măcar până luni, va avea un avans de 5 puncte față de FCSB.

CFR Cluj - Sepsi Sfântu Gheorghe 3-1

Au marcat: Țucudean '1, D. Djokovic '57, Deac '90+3 / G. Vașvari '48
*Culio a fost eliminat în minutul 70, după ce a văzut al doilea galben
**Jovanovic a fost eliminat în prelungiri după ce a primit al doilea galben

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Lang, A. Mureșan, Camora - Djokovic, Bordeianu, Culio - C. Deac, Țucudean, Omrani
Rezerve:
Collado, Boli, Peteleu, Hoban, Al. Ioniță, Moutinho, Costache
Antrenor:
Alin Minteuan

Sepsi: Niczuly - Rudol, Viera, I. Jovanovic, D. Sato - Velev, G. Vașvari - De Moura, D. Flores, Fl. Ștefan - Tandia
Rezerve:
Fejer, Y. Hamed, C. Popescu, Carnat, Mensah, Karnistski, Hadnagy
Antrenor
: Eugen Neagoe

Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Marius Niocoară / A2: Adrian Popescu / Observator: Cornel Sorescu