FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - GAZ METAN 2-3

CLINCENI - GAZ METAN 2-3 // VIDEO+FOTO Cu inima-n gât, dar aproape de istorie: la 90 de minute de play-off! Cum se califică medieșenii

Articol de , - Publicat sambata, 15 februarie 2020 00:31

Gaz Metan Mediaș a câștigat meciul de la Clinceni, scor 3-2, și depinde doar de ea în cursa pentru play-off.

Clasamentul Ligii 1 LIVE

Programul etapei #25

Gaz Metan a obținut o victorie chinuită și cu uriașe emoții la Clinceni, scor 3-2, însă este la un pas de play-off-ul ce-ar fi o premieră pentru o grupare încă, oficial, în insolvență.

Cu inima-n gât! Așa a încheiat Mediașul un meci cât, probabil, o calificare în play-off, o premieră pentru Gaz Metan. O partidă care a avut de toate, intensitate, dramatism, presiune, urlete, strigăte, goluri frumoase și rateuri caraghioase.

Oxigen de la Bejan, apoi de la Pleșca

În acest moment, e clar, CFR Cluj, U Craiova și FCSB și-au asigurat biletele de play-off. Pe trei locuri mai sunt 4 echipe: Astra, Gaz Metan, Viitorul și Botoșani. Doar că singura ce nu mai depinde acum exclusiv de propriile rezultate este tocmai echipa lui Gică Hagi! Formația lui Edward Iordănescu a obținut o șansă uriașă de a prinde play-off-ul cu 13 minute de măiestrie la Clinceni, fructificând un luft caraghios al lui Bejan - adevărat oxigen pentru medieșeni! - și alte erori uriașe ale fundașilor centrali. Da, într-adevăr, Gazul a întors de la 0-1 pe un teren greu și cu probleme, a trăit cu uriașe emoții pe final, mai ales când Pleșca a scos providențial șutul lui Merloi în prelungiri, din lovitură liberă!

Atacanții își fac treaba

"Nici eu nu știu cum am scos", se confesa portarul după meci, un adevărat salvator. Rămâne de văzut dacă Marius Constantin va continua de luni la Mediaș ori va merge la Craiova. Fundașul, suspendat azi, a fost special în vestiarul echipei spre a-i felicita pe coechipieri. Dacă oltenii plusează ca lumea la cei 150.000 de euro pe care vor să-i dea pentru fundașul de 35 de ani, sunt șanse să-l aibă. Cu "gemenii golului", Buș-Hora, prieteni de familie de ani buni, într-o formă deosebită, dar mai ales cu un Chamed dezlănțuit, venit de pe bancă, ardelenii au prima șansă la play-off cu Dinamo în ultima etapă. "Câinii" își joacă ultimul cartuș diseară, în Derby, apoi doar se vor pregăti de play-out.

400de spectatori au asistat la meci

Vezi AICI calculele complete pentru ultimul loc de play-off!

+11 FOTO

8goluri în 24 de runde a înscris slovacul Vojtus pentru Clinceni

9goluri în 23 de etape a reușit Sergiu Buș pentru medieșeni; nu mai înscrisese de pe 3 decembrie, cu Voluntari (1-0)

1gol mai înscrisese Ioan Hora în actuala ediție, în tricoul FCSB-ului, în chiar prima etapă, cu Hermannstadt (4-3). Azi a punctat în premieră pentru medieșeni

Edward, eliminat a treia oară!

Edi Iordănescu a primit un cartonaș galben în minutul 28, apoi l-a văzut și pe al doilea în minutul 88, fiind eliminat. Ceea ce înseamnă că va vedea din tribune meciul decisiv pentru medieșeni cu Dinamo, week-end-ul viitor. Este a treia oară în actuala ediție când antrenorul de 41 de ani a fost eliminat! Oficialii ambelor grupări au avut reproșuri la adresa "centralului" Cojocaru, aceasta după ce au țipat și au urlat la arbitru tot meciul, încercând să pună presiune pe el. Și secundul lui Edi, Ioan Stelescu, a văzut "galben" după penalty-ul acordat gazdelor. Și tatăl lui Edward, Anghel Iordănescu, a avut o reacție la nervi la adresa arbitrului după eliminarea fiului!

Clinceni - Gaz Metan 2-3

Sergiu Buș: „Recunosc, am avut noroc pe final”

Declarațiile lui Răzvan Pleșca

Vezi AICI statisticile meciului!

Clinceni: Miguel Santos - Kontoes, Bejan, Munoz, Dobrescu - A. Șut, Cebotaru - Merloi, Vojtus, Buziuc - Moussa
Rezerve: Vâlceanu - Patriche, P. Pîrvulescu, Fl. Achim, A. Albu, R. Ion
Antrenor: Ilie Poenaru

Gaz Metan: Pleșca - Butean, R. Popa, Larie, Velisar - Fofana, Droppa - D. Cardoso, I. Hora, R. Ciocan - Sg. Buș
Rezerve: Batista - Chamed, Diakota, Nielsen, G. Moura, Ely Fernandes, Drăghici
Antrenor: Edi Iordănescu

Stadion: „Clinceni”
Arbitru: Adrian Cojocaru // Asistenți: Vasile Marinescu și Florin Păunescu

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Ședința s-a încheiat! Cristiano Bergodi a plecat OFICIAL de la Rapid: „Mulțumim pentru momentele frumoase”