FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - VOLUNTARI

CLINCENI - VOLUNTARI 1-2 // VIDEO + FOTO Mihai Teja, victorie la debutul pe banca Voluntariului! Cum arată ACUM clasamentul

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 februarie 2020 09:00

FC Voluntari a câștigat derby-ul local cu Academica Clinceni, scor 2-1.

Gazdele au început în forță partida. Adrian Șut a deschis scorul în minutul 8, cu o lovitură de cap din 5 metri. Avantajul a durat doar 5 minute. Pablo de Lucas l-a lansat ideal pe Simonvski, iar atacantul transferat în iarnă de la Sepsi s-a descurcat excelent între fundașii centrali ai gazdelor.

Rezultatul la pauză a rămas 1-1, în ciuda loviturii de la 11 metri de care au beneficiat gazdele. Moldoveanul Eugeniu Cebotaru a fost ghicit de Cojocaru în minutul 23.  Căpătînă, căpitanul Voluntariului, a fost mai precis. A transformat un penalty în minutul 55 și i-a făcut cadou lui Mihai Teja o victorie la debut.

+6 FOTO

Voluntariul speră la salvare!

FC Voluntari a obținut a doua victorie din acest sezon și ajunge la 11 puncte. Formația lui Mihai Teja este în continuare ultima în Liga 1. Academica Clinceni este un loc mai sus, pe 13, cu 20 de pouncte strâse.

Ambele formații vor juca următorul meci cu FCSB. Clinceniul se va deplasa pe terenul vicecampioanei luni, 10 februarie, în timp ce Voluntariul va disputa meciul restant cu trupa lui Vintilă joi, 6 februarie.

FINAL » Clinceni - Voluntari 1-2

• Au marcat: A. Șut '8 / Simonovski '13, Căpătînă '56 (pen.)
  • Eugeniu Cebotaru a ratat o lovitură de la 11 metri pentru gazde în minutul 23
  • Vezi VIDEO de la meci

500 de spectatoriasistă la meciul dintre Clinceni și Voluntari

Echipele de start

Clinceni: Vâlceanu - V. Achim, A. Albu, Patriche,  P. Pîrvulescu - E. Cebotaru, Ventura - Merloi, A. Șut, Buziuc - Vojtus
Rezerve: Miguel Santos - Dobrescu, R. Ion, Al. Popescu, Munoz, Kontoes, Ndongala
Antrenor: Ilie Poenaru

Voluntari: Cojocaru - Struna, Pașcanu, Armaș, Kocic - Gorobsov, Pablo de Lucas - Sanoh, Căpătînă, Mățan - Simonovski
Rezerve: Rîmniceanu - Belu Iordache, Fl. Achim, I. Gheorghe, Eric, V. Morar, Țîră
Antrenor: Mihai Teja

Arbitru: Cătălin Popa / A1: Daniel Mitruți / A2: Andrei Constantinescu
Stadion: Clinceni Arena 1

Vezi și:

Paradoxul Ligii 1 » CFR și FCSB, umilite în pauza de iarnă! Cea mai slabă echipă e cea mai tare în mercato

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”