FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - CFR 1-3

FOTO 3 faze controversate în CS U Craiova - CFR: penalty EVIDENT neacordat de Kovacs! Verdictele specialistului

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 mai 2021 22:30 / Actualizat duminica, 16 mai 2021 00:06

În minutul 23 al meciului CS Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-3 (derby-ul rundei #8 din play-off), „feroviarii” trebuiau să primească o lovitură de la 11 metri.

La scorul de 1-1, CFR merita un penalty. Chiar pe linia careului de 16 metri, Bogdan Vătăjelu l-a călcat pe Ciprian Deac. „Centralul” Istvan Kovacs s-a păcălit.

• Ion Crăciunescu, în emisiunea „Digi Sport Special”:: „E penalty”

CFR Cluj a mai cerut două penalty-uri

În minutul 26, clujenii au solicitat încă o lovitură de pedeapsă, la duelul dintre Cîmpanu și Sigurjonsson. „N-ai văzut penalty?!”, i-ar fi strigat Iordănescu lui Kovacs, potrivit comentatorului Digi Sport George Dobre. Antrenorul campioanei a văzut cartonașul galben pentru proteste.

Cîmpanu lovește inițial mingea și, din inerție, intră în contact cu islandezul CFR-ului. Așadar, decizia „centralului”, de a lăsa jocul să continue, pare una corectă.

• Ion Crăciunescu: „E o fază discutabilă. Sunt păreri pro și contra. Faza nu e clară. Merg pe mâna arbitrului”

Tot în prima repriză, clujenii considerau că ar fi trebuit să se dicteze penalty la duelul dintre Acka și Burcă. Reluările TV au arătat că arbitrul a judecat corect și această fază, stoperul oaspeților forțând căderea.

• Ion Crăciunescu: „Nici aici nu pare penalty”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”