FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - CFR 1-3

FOTO+VIDEO CS U Craiova - CFR Cluj 1-3 » Ardelenii, pas mare către titlu! CALCULE + clasamentul actualizat

CFR Cluj a învins-o în deplasare pe CS Universitatea Craiova, scor 3-1, în cel mai tare meci al rundei #8 din play-off-ul Ligii 1. +9   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 mai 2021 23:20 / Actualizat duminica, 16 mai 2021 00:17

Programul play-off-ului din Liga 1

Campioana a deschis scorul în minutul 5. De-abia intrat pe teren în locul lui Gîdea, Adi Păun l-a întors pe Cicâldău la marginea careului și a șutat printr-o conglomerație de jucători ('5). Mascat, Pigliacelli nu a putut interveni.

Craiova a egalat rapid, grație unui eurogol semnat de Ștefan Baiaram ('11). Cu interiorul, acesta și-a încercat norocul de la 20 metri și bine a făcut. Balonul s-a dus spre vinclu, în plasa laterală.

Din păcate pentru olteni, Baiaram nu a rezistat pe teren decât 39 de minute, când, din cauza unor probleme la gleznă, a fost înlocuit cu Juan Camara.

CS Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-3 » Ardelenii, pas mare către titlu!

Ciprian Deac a adus-o în avantaj pe CFR în repriza secundă, finalizând simplu, din fața portarului, o pasă excelentă, cu pieptul, primită de la Debeljuh ('68).

Adi Păun a realizat dubla până la final ('74) și a securizat succesul clujenilor.

CFR Cluj, văduvită de un penalty

În minutul 23, „feroviarii” trebuiau să primească o lovitură de la 11 metri. Chiar pe linia careului de 16 metri, Bogdan Vătăjelu l-a călcat pe Ciprian Deac. „Centralul” Istvan Kovacs s-a păcălit și nu a indicat punctul cu var.

De asemenea, campioana a mai cerut două penalty-uri, la faze controversate, gestionate, la prima vedere, corect de către arbitru - detalii, pe larg, AICI.

• Egalitate de puncte  CFR are nevoie doar de o remiză, FCSB trebuie să învingă

(!) IMPORTANT: FCSB a beneficiat de rotunjire la intrarea în play-off. În caz de egalitate la puncte, roș-albaștrii vor fi devansați.

CS Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-3

Click AICI pentru statisticile meciului!

CS Universitatea Craiova - CFR Cluj » Echipele de start

CS U CRAIOVA: Pigliacelli - Căpățînă, M. Constantin, Acka, Vătăjelu - Mateiu, Nistor - Cîmpanu, Cicâldău, Baiaram - A. Ivan
REZERVE: L. Popescu, Mitran, Bălașa, Bic, Screciu, Camara, Ofosu, Tudorie, Fedele
ANTRENOR: Marinos Ouzounidis

CFR CLUJ: Sandomierski - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Sigurjonsson, Bordeianu, Gîdea - C. Deac, Debeljuh, V. Costache
REZERVE: Bălgrădean, Cr. Manea, Latovlevici, Ben Youssef, O. Hoban, Itu, Pereira, A. Păun, Rondon
ANTRENOR: Edward Iordănescu

STADION: „Ion Oblemenco”
ARBITRU: Istvan Kovacs / A1: Vasile Marinescu; A2: Ovidiu Artene

Citește mai multe știri din Liga 1:

Jucătorul schimbat la 3-1 pentru Botoșani nu s-a abținut: „N-am mai trăit așa ceva! Să ne fie rușine!”

Tănase pleacă de la FCSB! Anunțul lui Gigi Becali: suma + când se face transferul

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”