FOTBAL  »  Superliga  »  CS U CRAIOVA - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 1-0

CS U CRAIOVA - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 1-0 // Eurogolul lui Mateiu îi ține pe olteni în preajma podiumului

Facebook CS U Craiova +8   FOTO
Facebook CS U Craiova

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 decembrie 2018 16:06

CS U Craiova a revenit cu o victorie după două meciuri de secetă: 1-0 cu Dunărea Călărași, acasă. Oltenii reușesc să nu piardă contactul cu podiumul.

Oltenii lui Mangia au început în ofensivă meciul și au ratat trei ocazii în primele 20 de minute. Mitriță, de două ori, și Mihăilă puteau deschide scorul.

Golul a venit în minutul 23, grație unei execuții geniale a lui Alexandru Mateiu. Acesta a șutat imparabil, dim prima, în vinclu, de la 25 de metri

Echipa lui Mangia a reușit astfel al șaselea gol marcat din afara careului în acest sezon, capitol la care e lider în Liga 1.

Oaspeții au contat în atac abia după pauză. Stelian Cucu a șutat periculos în minutul 73, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă.

Cea mai mare ocazie a echipei lui Dan Alexa a venit în minutul 83. Valentin Munteanu a rămas singur cu Pigliacelli, dar portarul italian a avut un reflex de senzație și a păstrat cele trei puncte la Craiova.

Oltenii au acumulat 29 de puncte și sunt acum la două lungimi de Viitorul, ocupanta locului 3.

De partea cealaltă, Dunărea Călărași ajunge la 5 meciuri consecutive fără victorie. Echipa lui Dan Alexa e pe locul 12, cel de baraj, cu 17 puncte.

CS U Craiova - Dunărea Călărași 1-0
A marcat: Mateiu '23

Echipele de start:

CS U Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, T. Ferreira, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Meza Colli, Mihăilă, Mitriță - Koljic