FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - HERMANNSTADT 2-0

DINAMO - HERMANNSTADT 2-0 » 4 victorii consecutive pentru „câini”, care se salvează matematic de la retrogradarea directă! Clasamentul actualizat

DINAMO - HERMANNSTADT 2-0 +24   FOTO
DINAMO - HERMANNSTADT 2-0

Articol de - Publicat sambata, 08 mai 2021 22:30 / Actualizat sambata, 08 mai 2021 23:17

Dinamo a învins-o pe Hermannstadt cu 2-0 și ajunge astfel la 4 victorii consecutive. Sibienii se scufundă în clasament, „câinii roșii” se îndepărtează de zona roșie.

• Cu 2 etape înainte de final, Dinamo e salvată matematic de la retrogradarea directă
  • Mai are de jucat cu FC Argeș în deplasare și Chindia acasă pentru a rezolva și pericolul barajului
  • Pe 11 mai e și returul din semifinalele Cupei, cu Astra, după 0-1 în tur

Programul complet din play-out

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 23, la poarta sibienilor. Lovitura de cap a lui Bejan l-a depășit pe Cristiano, dar Viera a respins de pe linia porții. Golul a venit în minutul 34, autorul acestuia fiind Paul Anton, de la punctul cu var. Cu două minute în urmă, Andreas Mihaiu, lansat de o pasă minunată a lui Anton, fusese doborât în careu de Ionuț Stoica, fundașul sibienilor fiind eliminat de „centralul” Lucian Rusandu.

Penalty-ul rezultat a fost transformat cu sânge rece de Paul Anton.

Dinamo, două goluri din penalty

În partea a doua, Hermannstadt nu a avut forța necesară pentru a o egala pe Dinamo. Addae și Alhassan i-au dat emoții lui Eșanu, dar execuțiile lor au fost imprecise. De cealaltă parte, Bejan, Blejdea și Sorescu au fost aproape de a mări avantajul lui Dinamo, dar au fost blocați de portarul lui Hermannstadt.

În prelungiri, Diego Fabbrini, introdus pe parcurs, a obținut un penalty când a fost doborât în careu de Claudiu Belu-Iordache. De la punctul cu var, Anton a reușit „dubla”.

+20 FOTO

Clasament Liga 1: Dinamo, salvată de la retrogradarea directă

Dinamo ajunge la 27 de puncte, 4 peste Viitorul, echipa de pe primul loc de baraj. Hermannstadt rămâne pe locul 9, direct retrogradabil, distanța față de locurile de baraj fiind de 3 puncte, cu doar două etape înainte de finalul play-out-ului.

DINAMO - HERMANNSTADT, echipele de start:

DINAMO: Eșanu - Bejan - Puljic, Albentosa - Sorescu, Gol, Achim, Anton, St. Filip - Mihaiu, Nemec
REZERVE: Kongshavn, Grigore, A. Radu, Fabbrini, Nepomuceno, Bani, Crețu, Morsay, Blejdea
ABSENȚI: Răuță, I. Șerban, Akpala (accidentați), Magaye (suspendat de ANAD)
ANTRENOR: Dusan Uhrin Jr.

HERMANNSTADT: Cristiano - Scarlatache, Viera, I. Stoica, Opruț - Vodă, Addae, Santos, P. Petrescu - Aosman - Aralica
REZERVE: Pop, Belu-Iordache, Mățel, Dâlbea, Alhassan, Sebaihi, Mayoral, Sîntean, Yazalde
ABSENȚI: Bagarici, Matricardi (accidentați)
ANTRENOR: Eugen Beza

Stadion: Dinamo
Arbitru: Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe) / Asistenți: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti) și Mitruţi Daniel (Craiova)

UPDATE Spectatori în Cupa României! 50% din stadion, deschis » Vicepremierul a anunțat planul + FRF confirmă

EXCLUSIV Lovitură de teatru! Dinamo ar putea fi depunctată, dacă verdictul TAS va fi nefavorabil » „Câinii”, acuzați că ar fi falsificat semnătura unui fost jucător

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”