FOTBAL  »  Superliga  »  FCM TG. MUREŞ - DINAMO, AZI, ORA 18:00, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Dinamo spulberă FCM Tg. Mureş cu scorul de 6-2

marius niculae

Articol de GSP - Publicat sambata, 21 august 2010 00:00

Elevii lui Ioan Andone au făcut la Tîrgu Mureş ce au ştiut mai bine: au marcat mai mult decît adversarul

Dacă apărarea roş-albilor încă suferă, atacul merge din ce în ce mai bine, ieri fiind ziua lui Marius Niculae care a marcat odată şi a fost omul decisiv la autogolul lui Topici şi pasator pentru N'doye

Dinamo şi-a început recitalul din minutul 6, cînd Marius Niculae a şutat puternic din careul, Dănălache a respins în Topici şi din el în poartă. Al doilea atac al roş-albilor a însemnat şi al doilea gol. Acelaşi Marius Niculae trece uşor de adversar în flancul stîng, centrează în mijlocul careului de unde Ndoye trimite mingea sub bară (9)

Singura zvîcnire a mureşenilor din prima repriză a dus la cea mai controversată fază a meciului. În minutul 28 al partidei, Biţiş păcăleşte ieşirea la ofsaid a fundaşilor dinamovişti, scapă singur cu Naumovski, dar este ajuns din urmă de Moţi care îl deposedează. Centralul Istvan Kovacs intervine şi acordă penalty pentru mureşeni şi îl elimină pe Moţi. Penalty-ul îl transformă fără emoţii Florin Dan (30).

"Cîinii" au ieşit de la cabine şi au ştiut că trebuie să mai marcheze pentru a cîştiga, indiferent de omul în minus pe care îl aveau în apărare. Şi au facut-o de încă două ori. Primul a fost eroul din meciul cu Rapid, Liviu Ganea, care reluat cu capul o centrare a lui Torje (53), pentru ca la 10 minute distanţă, Marius Niculae să se distreze cu Dan Matei şi să îl învingă pe Dănălache cu un şut la firul ierbii (63).  Mureşenii au răspuns repede prin golul la vinclu al lui Vancea, în urma unei alte erori din apărarea dinamovista (67).

În ultimele cinci minute, mureşenii au oprit de tot motoarele, permiţînd dinamoviştilor să mai marcheze încă de două ori. Prima oară în urma unui contraatac rapid finalizat de Cătălin Munteanu (88), pentru ca în minutele de prelungiri, Andrei Cristea să înscrie dintr-un penalty obţinut tot de el (90+2)