FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

După aproape 6 luni » Gicu Grozav a revenit pe gazon, dar fără să aibă realizări notabile

Articol de - Publicat luni, 08 octombrie 2018 22:38

Intrare incisivă. Gicu Grozav a început bine recitalul, cu o întoarcere și șut la colțul lung la doar 4 minute după intrarea în teren.

A pătruns pe gazonul "Municipalului" botoșănean în minutul 58, în locul unui Salomao inexistent, și a contat imediat.

N-a continuat la fel, însă nici colegii săi nu l-au ajutat cu mingi utile.

Ajuns la 28 de ani, primul fotbalist născut după Revoluție care a jucat la echipa națională a României nu mai jucase de aproape 6 luni.

Atunci, pe 15 aprilie, o făcea în campionatul Turciei, într-un Goztepe Izmir - Bursaspor 2-1. Intra în minutul 84, pasa decisiv pentru unicul gol al oaspeților și încheia, cel puțin până aseară, anul fotbalistic 2018.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”