FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - CSU CRAIOVA 0-3

VIDEO + FOTO Craiova e de neoprit! Groggy, Farul suferă cel mai usturător eșec din acest sezon

CS Universitatea Craiova a învins-o pe Farul, scor 3-0, în etapa #5 din play-off. Meciul a avut un ritm foarte bun și a fost tranșat de olteni, net superiori în această seară // foto: facebook.com/UCVOficial +17   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 16 aprilie 2022 22:27 / Actualizat joi, 19 mai 2022 12:17

CS Universitatea Craiova a învins-o pe Farul, scor 3-0, în etapa #5 din play-off. Meciul a avut un ritm foarte bun și a fost tranșat de olteni, net superiori în această seară.

Programul complet din play-off - AICI!

Farul - CSU Craiova 0-3. I-au năucit într-o repriză!

Craiova a deschis scorul din corner. Centrare Gustavo, reluare, cu capul, Markovic la „lung” (15). Aioani, țintuit pe linia porții. Apoi, oltenii au lovit de două ori pe contraatac.

Panduru, după discursul lui Petrescu: „M-am săturat de ăștia! Stai, mă, puțin, nu e așa”
CFR Cluj - FCSB

Mai întâi, Crețu l-a servit excelent pe Baiaram în careu, extrema lui Reghecampf și-a păstrat calmul, l-a „culcat” pe Aioani și a îndeplinit o simplă formalitate (38).

Alb-albaștrii au încheiat o repriză de vis cu golul doi marcat de Markovic în prelungiri, beneficiarul unui assist superb semnat de Andrei Ivan (45+2).

+13 FOTO

Mai puține evenimente în partea secundă, încheiată fără gol. Câteva situații nefructificate de ambele părți (mai multe și mai clare în contul oaspeților) și un cartonaș roșu arătat de „centralul” Cătălin Popa lui Reghecampf, pentru proteste

Victorie așadar pentru Universitatea Craiova, care își consolidează locul 3 în play-off și se apropie la doar un punct de FCSB, care are însă un joc mai puțin disputat.

Farul, 28 de puncte, suferă cel mai drastic eșec din acest sezon și rămâne pe locul 5.

3.886 de faniau asistat la meciul dintre Farul și CSU Craiova

Jefte, accidentat. Adi Petre, eliminat

Jefte, golgeterul Farului și al campionatului, la egalitate cu Florin Tănase (15 goluri), a acuzat primele probleme fizice la mijlocul reprizei întâi, când s-a lovit la piciorul stâng după duelul aerian cu Papp.

Spaniolul a primit îngrijiri medicale, apoi a tras de el, dar a fost înlocuit în minutul 44 cu Adrian Petre, eliminat în minutul 90 pentru un fault brutal asupra lui Pigliacelli, intrare pe gleznă.

FINAL. Farul - CSU Craiova 0-3

Farul - CSU Craiova. Echipele de start

FARUL: Aioani - Dussaut, Larie, Artean, De Nooijer - Radaslavescu, Nedelcu, Grameni - Iancu, Jefte, Sali
REZERVE: Brănescu, Borza, Mladen, Ciobanu, Purece, Moldoveanu, Petre, Pitu, Martinovic
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CSU CRAIOVA: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu - Bic, Al. Crețu - Gustavo, Baiaram, Ivan - Markovic
REZERVE: Lazar, M. Constantin, Găman, Căpățînă, Vlădoiu, Nistor, Roguljic, Cîmpanu, Roguljic
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

Stadion: Academia Gheorghe Hagi (Ovidiu)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ)

EXCLUSIV Dan Petrescu a exclus doi jucători din lotul CFR-ului! Cine le-a luat locul

Anunț uriaș pentru „câini” » Vor avea o nouă siglă: „Sunt prea multe echipe cu numele Dinamo în acest moment”