FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - CLINCENI 1-1

FC Argeș - Clinceni 1-1. VIDEO Piteștenii ratează in-extremis victoria și rămân în afara locurilor de play-off

FC Argeș - Academica Clinceni, LIVE pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 martie 2021 21:15

FC Argeș a fost aproape de victoria care să o ducă pe loc de play-off, dar a fost egalată de Academica Clinceni în ultimele 10 minute. 1-1 în Trivale, iar ambele echipe păstrează șanse într-un final de sezon regulat ce se anunță palpitant.

• Remiza de la Pitești mai înseamnă și că Sepsi și-a asigurat matematic calificarea în play-off!

Programul + rezultatele rundei #28 din Liga 1

Oricât de neverosimil ar suna, Academica Clinceni și FC Argeș au purtat astăzi o bătălie a cărei miză era accederea în play-off. Clinceni, una dintre cele mai constante echipe din acest campionat, a întâlnit, la Pitești, revelația din 2021. Iar meciul nu a dezamăgit.

Cu un moral excelent după victoria cu Dinamo, FC Argeș a fost echipa care a presat mai mult timp de 50 de minute. Ocaziile lui Malele și Cristi Dumitru din prima repriză au prefațat golul lui Antun Palic din minutul 47. Fostul dinamovist a primit o minge la 18 metri, a avansat curajos și a finalizat imparabil. 1-0 pentru FC Argeș, scor la care piteștenii erau pe locul 5.

FC Argeș părea sigură de victorie. Trupa lui Prepeliță&Ianovschi a încercat să securizeze rezultatul printr-o defensivă supraaglmerată, dar imprudența lui Meza Colli din minutul 83 i-a costat scump pe alb-violeți. Paraguayanul a făcut un fault inutil în careu, iar Raul „Pufulete” Rusescu nu a ratat de la punctul cu var, marcând chiar la apariția #200 în Liga 1.

FC Argeș - Clinceni 1-1