FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - DINAMO

Cum s-au mișcat noile transferuri ale lui Dinamo: cine s-a remarcat + vinovații de la golurile piteștenilor

Balthazar Pierret a bifat primul meci în tricoul lui Dinamo / Sursă foto: Cristi Preda (GSP) +15   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 21 ianuarie 2022 22:49 / Actualizat sambata, 22 ianuarie 2022 00:13

„Plombele” importate de Flavius Stoican în iarnă n-au trecut testul de la Pitești. Dinamo a pierdut cu FC Argeș, scor 1-2, iar misiunea „câinilor” devine una și mai complicată.

La primul meci de la revenirea la Dinamo, Stoican a încropit cu greu un prim „11”. Tehnicianul a aruncat în luptă fotbaliști transferați abia de câteva zile, iar pe bancă s-au aflat numai cinci jucători, dintre care patru de câmp. Nu mai puțin de cinci nou-veniți s-au aflat în formula de start a roș-albilor, iar GSP.ro prezintă cum s-au descurcat aceștia.

Gafă URIAŞĂ de arbitraj la Pitești: gol anulat ERONAT pentru Dinamo în repriza secundă!
FC ARGEȘ - DINAMO

Cum s-au mișcat noile transferuri ale lui Dinamo

• Thomas Chesneau: „Ruginit”! Câteva intervenții ezitante în prima repriză, timp în care a încercat să-și găsească reperele, însă lipsa meciurilor și-a spus din plin cuvântul. A păstrat poarta intactă timp de 50 minute și n-a avut ce să facă la cele două goluri ale gazdelor. Mai mult ca sigur, își va pierde locul de titular după transferul lui Figueiredo.
  • Alin Buleică: poate cea mai sigură evoluție din întreaga apărare dinamovistă. Olteanul a respins tot ce era de respins, remarcându-se în prima repriză prin câteva ieșiri curajoase din propria jumătate, dar și printr-o pasă filtrantă care a fost la un pas să destabilizeze apărarea alb-violeților.
  • Răzvan Patriche: Început sigur, anihilat însă de erorile din repriza secundă. În primul rând, Patriche și Matei l-au scăpat din marcaj pe Ișfan la primul gol al Argeșului. „Veteranul” a comis-o și în minutul 69, provocând penalty-ul din care alb-violeții și-au majorat avantajul. Prima repriză a fost unica pozitivă pentru stoperul de 35 de ani.
  • Marius Tomozei: Câteva lumini și foarte multe umbre. Fotbalistul venit de la UTA, folosit pe postul de fundaș stânga, a respins tot în prima parte a meciului, însă are partea lui de vină la primul gol al gazdelor. Turda i-a recentrat lui Ișfan chiar de lângă Tomozei, acesta trecând pe sub minge și ratând invervenția care ar fi îndepărtat pericolul.
  • Balthazar Pierret: Împrăștiat în primele minute, francezul a încercat din răsputeri să-și găsească ritmul. A început cu câteva faulturi inutile, încasând un „galben” încă din minutul 21. Ulterior, a prins mai mult curaj și a dominat duelurile de la jumătatea terenului, susținut și de neobositul Răuță. În repriza secundă s-a văzut din ce în ce mai puțin, iar la final a reușit să-i „smulgă” laudele lui Iuliu Mureșan.

Între timp, Dinamo a mai rezolvat transferul lui Cristiano Figueiredo, dar și împrumuturile lui Jonathan Rodriguez și Dusan Celar. În plus, „câinii” încearcă să-l aducă și pe Antoni Ivanov de la CSU Craiova.

Flavius Stoican, după FC Argeș- Dinamo 2-1: „Jucătorii mei pot mai mult!”

Debut nefericit ca rezultat, dar nu și din punct de vedere al jocului. Sunt convins că va fi și mai bine pentru noi. Am jucători care sunt dezamăgiți acum în vestiar, mă bucur să văd că sunt determinați.

Dacă analizăm golurile, trebuie să vedem unde am greșit și ce s-a întâmplat la fazele respective. Vom analiza și vom încerca să nu mai facem astfel de erori care ne costă. Jucătorii mei pot mult mai mult, dar nu pot «rupe norii» după doar un meci. Au avut momente bune, momente mai puțin bune, dar acesta este fotbalul.

- Flavius Stoican, antrenor Dinamo

FOTO Cele mai tari imagini din partida Dinamo - FC Argeș

FC Argeș - Dinamo / Sursă foto: Cristi Preda (GSP)
+11 FOTO

VIDEO Iuliu Mureșan, declarații după înfrângerea de la Pitești: „Important e că am avut atitudine”

Dinamo, dezavantajată la Pitești: gol anulat ERONAT în repriza secundă

FOTO „Câinii”, ironizați la Pitești: „Cât timp cooperativa funcționează, Dinamo nu retrogradează!”