FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - CFR CLUJ 1-5

VIDEO+FOTO Victima preferată: CFR Cluj a umilit-o din nou pe FC Botoșani și se duce la 4 puncte de locul 2

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 noiembrie 2018 22:55

Campioana CFR Cluj a dat recital pe terenul lui FC Botoșani, impunându-se cu 5-1 după o partidă pe care a dominat-o cu autoritate.

"Feroviarii" au deschis scorul cu noroc, în minutul 10, când Chitoșcă a marcat în proprie poartă după o deviere nefericită.

CFR s-a distanțat în minutul 28 după ce "veteranul" Culio a înscris cu un șut frumos de la marginea careului. Au urmat singurele momente în care FC Botoșani a contat în meci, la cele două bare reușite de Ongenda și Golofca.

Recitalul CFR-ului a căpătat amploare în repriza secundă, iar jucătorii lui Conceicao au mai perforat de trei ori poarta moldoveanului Brînză.

Alexandru Păun l-a copiat pe Culio și a înscris frumos, de la distanță, în minutul 54, în timp ce Deac și Omrani au punctat în minutele 69 și 73, completând o seară perfectă pentru campioana en-titre.

FC Botoșani a reușit golul de onoare în minutul 83. Ongenda, care în prima repriză zguduise bara transversală din lovitură liberă, a înscris superb din același procedeu.

Moldovenii au înregistrat cea mai severă înfrângere pe teren propriu de când joacă în Liga 1. CFR Cluj i-a mai umilit o dată, pe 16 aprilie 2016: 6-0 în Gruia.

CFR ajunge la 4 victorii în ultimele 5 meciuri și acumulează 29 de puncte. Clujenii au 4 puncte peste CS U Craiova și 5 peste FCSB, roș-albaștrii mai având însă de disputat meciul cu Astra de duminică.

Echipa lui Costel Enache e pe locul 9, cu 15 puncte, iar play-off-ul e doar o utupie pentru moldoveni.

FC Botoșani - CFR Cluj 1-5 Chitoșcă '10, Culio '28, Al. Păun '54, Deac '69, Omrani '73

Echipele de start:

FC Botoșani: I. Brînză - Dumitraș, A. Miron, Burcă, Chitoșcă - E. Papa, Karaboue - Golofca, Ongenda, Fabbrini - M. Roman II
Rezerve:
Fraisl, Chindriș, Patache, L. Fulop, A. Corban, N. Trujic, Brekalo
Antrenor:
Costel Enache

CFR Cluj: Collado - Cr. Manea, Vinicius,  A. Mureșan, Camora - Bordeianu, D. Djokovic, Culio- C. Deac, Omrani, Al. Păun
Rezerve:
A. Rus, Peteleu, A. Lang, Al. Ioniță II, V. Costache, Mailat, Tambe
Antrenor:
Toni Conceicao

Arbitru: Alexandru Tudor / A1: Mircea Grigoriu / A2: Ovidiu Artene / Observator: Iosif Olah
Stadion: Municipal (Botoșani)