FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - CS U CRAIOVA 2-1

FC BOTOȘANI - CS U CRAIOVA 2-1 // VIDEO Criză în Oltenia? Craiova pierde la Botoșani, 1-2, după un meci aproape perfect al echipei lui Ciobotariu

Articol de GSP - Publicat luni, 26 noiembrie 2018 17:14

FC Botoșani a învins-o pe CS U Craiova, 2-1, în ultimul meci al etapei a 16-a. Fără Mitriță, oltenii au fost de nerecunoscut, în special în prima repriză, și au pierdut, deocamdată, contactul cu liderul CFR Cluj.

Început de criză în Oltenia? Asta indică ultimele două rezultate. După 1-1 cu Sepsi, meci în care au fost favorizați de arbitru și au egalat pe final, elevii lui Mangia au făcut o partidă modestă la Botoșani și nu au obținut nici măcar un punct.

La primul meci cu Liviu Ciobotariu pe bancă, moldovenii au atacat încă din startul meciului și au fost aproape de gol în minutul 20, când Mihai Roman II a finalizat mult peste poartă dintr-o poziție ideală.

Cinci minute mai târziu, moldovenii au deschis scorul prin Diego Fabbrini. Italianul a luat pe cont propriu o acțiune și a înscris nemilos, din 16 metri, cu un șut care s-a dus în vinclu porții lui Pigliacelli.

Asediul gazdelor a continuat și a culminat cu un nou gol. În minutul 35, Mihai Roman II a inventat o "rabona" de senzație, centrare perfectă fructificată de Lorand Fulop.

Oltenii au contat pentru prima oară în minutul 55, când șutul lui Cicâldău din lovitură liberă a fost respins cu dificultate de Eduard Pap. Totuși, tot alb-albaștrii au fost la un pas să primească gol. Bancu a gafat nepermis în minutul 56, Fulop a interceptat și a șutat periculos, însă mingea a trecut agonizant pe lângă vinclu.

Craiova a dominat ultimele 30 de minute, jucate pe o lapoviță deranjantă, și a redus din diferență în minutul 79, prin Mateiu, care a înscris cu o lovitură de cap din interiorul careului. Tabela nu s-a mai modificat însă până la final, iar echipa lui Mangia  a plecat învinsă din Moldova.

Botoșaniul părăsește penultimul loc și avansează până pe locul 8. Moldovenii au 19 puncte și sunt la doar patru lungimi de play-off.

CS U Craiova rămâne fără victorie în ultimele două etape și se află acum la 7 puncte de liderul CFR Cluj. Oltenii sunt pe locul 4, cu 26 de puncte.

FC Botoșani - CS U Craiova 2-1
Au marcat: Fabbrini '25, L. Fulop '35 / Mateiu '79

Echipele de start:

FC Botoșani: E. Pap - Patache, Miron, Burcă, Dumitraș - E. Papa, Karaboue - Golofca, Fulop, Fabbrini - M. Roman II
Rezerve:
Fraisl, Chindriș, Corban, Chitoșcă, Târșă, Ongenda, Trujic
Antrenor:
Liviu Ciobotariu

CS U Craiova: Pigliacelli - Dimitrov, Donkor, Kelic, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Bărbuț, Mihăilă, Burlacu - Koljic
Rezerve:
L. Popescu, R. Popa, T. Ferreira, Briceag, Fedele, Meza Colli, Glavina
Antrenor:
Devis Mangia

Arbitru: Istvan Kovacs / A1: Vasile Marinescu / A2: Ovidiu Artene / Observator: Florin Hincu
Stadion: "Municipal", Botoșani