FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FC VOLUNTARI 1-1

FOTO Eroare în Botoșani - Voluntari » În loc de penalty, a dat „galben” pentru simulare, apoi l-a eliminat!

În minutul 71 al meciului dintre FC Botoșani și FC Voluntari, la scorul de 1-1, moldovenii trebuiau să primească o lovitură de la 11 metri. „Centralul” Radu Petrescu a dictat în schimb „galben” pentru simulare.

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 noiembrie 2021 19:03 / Actualizat luni, 01 mai 2023 16:43

În careul Voluntariului, Andrei Tîrcoveanu a încercat să-l dribleze elegant pe Lukas Droppa, dar a fost doborât de mijlocașul ceh al ilfovenilor!

Faza la care FC Botoșani trebuia să primească „penalty”

Radu Petrescu s-a păcălit, a considerat că Tîrcoveanu a simulat și i-a acordat cartonașul galben. Reluările oferite de televiziunile care au transmis partida au arătat însă că Droppa îl busculează pe Tîrcoveanu cu partea stângă a corpului și îl calcă în același timp cu piciorul drept.

Șase minute mai târziu, Tîrcoveanu avea să fie corect eliminat după ce a văzut al doilea galben, pentru un fault dur, intrare cu talpa sus asupra lui Droppa: