FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - POLI IAȘI 1-2

VIDEO + FOTO Poli Iași scoate spectaculos 3 puncte la Botoșani și echipa lui Stoican încă mai visează la play-off

Articol de - Publicat joi, 06 decembrie 2018 18:55

FC Botoșani a pierdut meciul cu Poli Iași de pe teren propriu, 1-2, deși formația lui Liviu Ciobotariu a deschis scorul după doar 4 minute, prin Miron. În ultimele 10 minute ale reprizei întâi, ieșenii au revenit. Platini și Flores au punctat pentru formația lui Stoican, care adună 3 puncte mari.

Ce victorie pentru Iași! Cu un Flores înfloritor, al treilea gol consecutiv în Liga 1, serie începută pentru costarican chiar împotriva FCSB. Cu Andrei Cristea neobosit, aproape de golul 99 în prima divizie. Și mulți alți fotbaliști care s-au remarcat la Botoșani.

De la Gallego, excelent dribleur pentru poziția sa, cu Sin pe post de servant, Platini marcator, chiar și mult-hulitul Patrick Petre s-a mișcat excelent.

Dincolo, flama lui Ciobotariu s-a stins fix când fanii se așteptau mai puțin. O flamă aprinsă împotriva Craiovei a fost călcată în picioare de o apărare visătoare, în care chiar și marcatorul Miron a dat chix, iar Dumitraș și Burcă, erou etapa trecută, au clacat. Iașiul sare la 3 puncte peste Dinamo și păstrează speranța intimă a unui play-off prins anul trecut.

9 goluri cu capul a marcat Botoșaniul în acest sezon de Liga 1, cele mai multe dintre toate competitoarele

FINAL» FC Botoșani - Poli Iași 1-2

Au marcat: Miron (6) / Platini 34, Flores 45+1

Echipele de start:

FC Botoșani: E. Pap - Patache, A. Miron, A. Burcă, Dumitraș - E. Papa, Karaboue - Golofca, L. Fulop, D. Fabbrini - M. Roman II