FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - POLI IAȘI 2-3

FC Voluntari - Poli Iași 2-3 // Echipa lui Stoican câștigă dramatic în ultimul minut și trece peste Dinamo în clasament

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 septembrie 2018 20:16

Poli Iași a obținut o victorie dramatică pe terenul lui FC Voluntari, scor 3-2, grație unui gol reușit de Mihăescu în ultimul minut. Moldovenii au condus cu 2-0, dar au fost egalați inexplicabil în repriza secundă.

Ieșenii au făcut una dintre cele mai bune reprize din acest campionat. Bara lui Sin, din minutul 4, a prevestit deschiderea de scor care a venit 9 minute mai târziu: Ionuț Cioinac a înscris superb, lobându-l pe Vâtcă de la 14 metri.

Avantajul echipei lui Stoican a fost majorat în minutul 36, după ce Andrei Sin a înscris cu un șut plasat la colțul lung.

Când părea că meciul se îndreaptă spre o nouă înfrângee categorică, FC Voluntari a revenit nebănuit și a egalat. Tonul revenirii a fost dat de Căpățână, care a punctat cu un șut din întoarcere, din 14 metri.

Egalarea a venit în minutul 79. Malfleury a însris elegant, profitând de eroarea lui Mihăescu. Tot Malfleury a fost aproape de gol în prelungiri, dar șutul acestuia din interiorul careului a lovit bara.

Totuși, oaspeții au dat lovitura în al patrulea minut al prelungirilor. După o fază fixă, Mihăescu a înscris cu un șut plasat din careu, fundașul reușind astfel primul său gol în Liga 1.

Victoria o propulsează pe Poli Iași până pe locul 8. Moldovenii au 11 puncte în 8 meciuri și vor juca în etapa viitoare cu Dinamo, vineri de la ora 21:00.

De partea cealaltă, criza lui FC Voluntari se adâncește și mai mult, ilfovenii având doar 2 puncte în 8 meciuri.

FC Voluntari - Poli Iași 2-3
Au marcat: Căpățână 56, Malfleury 79 / Cioinac 13, Sin 37, Mihăescu 90+4

FC Voluntari: Vâtcă - Ricardinho, Balaur, I. Armaș, Al. Vlad - Răuță, Laidouni - Căpățână, Belahmeur, Ciucur - Tudorie
Rezerve: Petrariu, I. Gheorghe, G. Deac, Zgrablic, A. Marin, Malfleury, Bucurică
Antrenor: Dinu Todoran

Poli Iași: Rusu - Bosoi, Mihăescu, Frăsinescu, Panțîru - Cioinac - Platini, Qaka, Sin - Flores, A. Cristea
Rezerve: Cobrea, Mimoun, Bekui, P. Pîrvulescu, L. Rus, Al. Zaharia, P.Petre
Antrenor: Flavius Stoican

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș) / A1: Ciprian Danșa (Satu Mare) / A2: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița) / Observator: Alexandru Deaconu (București)
Stadion: "Anghel Iordănescu" (4.500 de locuri)