FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

FCSB are un AS în mânecă » Fără el, lupta la titlu era încheiată

Valentin Gheorghe a fost adus la FCSB la insistențele lui Edi Iordănescu +23   FOTO
Valentin Gheorghe a fost adus la FCSB la insistențele lui Edi Iordănescu

Articol de - Publicat luni, 24 ianuarie 2022 19:20 / Actualizat marti, 25 ianuarie 2022 00:38

FCSB a smuls un egal cu CFR Cluj (3-3) și datorită lui Valentin Gheorghe. Extrema stângă a intrat pe teren la pauză, a marcat golul de 2-2 și a pasat decisiv la cel de 3-3. Astfel, fotbalistul de 24 de ani continuă să influențeze meciurile vicecampioanei.

Valentin Gheorghe a venit la FCSB de la Astra, toamna trecută. Gigi Becali plătea aproximativ 200.000 de euro pentru atacantul de bandă care retrograda la finalul sezonului precedent cu giurgiuvenii.

FCSB, groggy în apărare. CFR a avut un repetent. Cine a luat cea mai mare notă
FCSB - CFR 3-3

Gheorghe e jolly-joker-ul FCSB-ului

În total, Gheorghe a ajuns la 15 partide în tricoul celor de la FCSB, 7 începute din primul minut.

Deși Gheorghe nu și-a câștigat statutul de titular, cifrele lui sunt excelente. Are 5 goluri și 3 pase decisive în 727 de minute petrecute pe teren. Așadar, Vali a produs la FCSB un gol la fiecare 90 de minute!

Iar realizările extremei au fost în 3 partide decisive, aducând așa 5 puncte în zestrea FCSB-ului.

Valentin Gheorghe, mai bun când vine de pe bancă

Valentin Gheorghe a debutat la FCSB chiar în derby-ul cu Dinamo, acel 6-0 de pe Arena Națională. A înscris și a rămas în teren până la final, fiind singura partidă ca integralist a lui Gheorghe la FCSB.

+19 FOTO

De-atunci, a mai „mușcat” o singură dată când a început titular, o pasă decisivă cu Academica Clinceni (3-2). Ca rezervă însă, performanțele jucătorului sunt remarcabile:

• a intrat în 8 partide de pe bancă;
  • a înscris sau a bifat un assist în 5 (!) dintre ele.

Greu să intre în primul „11”

În ciuda impactului pe care Vali Gheorghe îl are aproape de fiecare dată în meciurile FCSB-ului, el are puține șanse să devină un titular în trupa antrenată de Toni Petrea.

Asta pentru că nu e un preferat al lui Gigi Becali, care dorește să-l vadă în partea stângă a atacului pe Florinel Coman. Gheorghe ar mai putea să evolueze în flancul drept, însă și acest post e „antamat” de un alt protejat al patronului, Andrei Cordea.

3este locul ocupat de Vali Gheorghe în clasamentul golgeterilor FCSB-ului, la egalitate cu Tavi Popescu; cei doi sunt depășiți de Ianis Stoica (7 goluri) și Fl. Tănase (9 goluri)

1 milion de euroe cota de piață a lui Gheorghe, fotbalist care a mai evoluat în L1 doar la Astra

Concluziile lui Toni Petrea, după FCSB - CFR Cluj 3-3

Citește mai multe articole despre FCSB:

Jucătorul lui FCSB, „taxat” după meciul cu CFR Cluj: „E fotbalist de mijlocul clasamentului. Și sunt blând!”
FCSB - CFR CLUJ 3-3
Fanii FCSB acuză înaintea derby-ului! Ironie către Dinamo: „Promitem că facem asta și o scoatem iar din foame”
DINAMO - FCSB

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”