FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CLINCENI

FCSB - Clinceni A fost marcat cel mai rapid gol al sezonului!

FCSB - Academica Clinceni | În minutul 3, Claudiu Keșeru (34 de ani) a înscris cel mai rapid gol din actuala stagiune. +48   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 septembrie 2021 21:10 / Actualizat sambata, 25 septembrie 2021 21:26

Toate detaliile despre FCSB - Clinceni, AICI!

Valentin Gheorghe i-a pasat lui Keșeru în careu, atacantul roș-albaștrilor a șutat inițial în portarul Dobre, dar a avut noroc și balonul a revenit la el. A doua oară n-a mai iertat: lob superb, peste goalkeeperul ilfovenilor ieșit în afara careului mic.

+44 FOTO

Reușita lui Keșeru a devansat-o pe cea semnată de Filip Dangubic în etapa #2, în FC Argeș - UTA 0-1. Atunci, croatul marca în minutul 4.

Cel mai rapid gol în precedentele 4 sezoane:

• 2017-2018: Arthur Jorge (Juventus - FCSB 1-2) - autogol în secunda 14;
  • 2018-2019: George Tucudean (etapa 1 din play-off, CFR Cluj - Sepsi OSK 3-1) - secunda 20;
  • 2019-2020: Nicolae Carnat (etapa a 4-a din play-out, Sepsi OSK - FC Voluntari 1-2) - secunda 26;
  • 2020-2021: Liviu Antal (etapa a 21-a sezonul regulat, Academica Clinceni - UTA 0-3) - secunda 27.

Claudiu Keșeru, căpitan cu Academica Clinceni

Claudiu Keșeru (34 de ani, atacant) a fost ales căpitan de Edi Iordănescu pentru meciul cu Academica Clinceni. Premieră în actuala stagiune.

În absența lui Andrei Miron din primul „11”, banderola a ajuns pe brațul lui Claudiu Keșeru. Florin Tănase, „titularul” banderolei, e în continuare accidentat.

„Când mă vedeți că numesc un jucător cu experiență, înseamnă că el «reclamă» acest statut, fiindcă are maturitatea necesară. Decizia de a acorda banderola îmi aparține. Grupul se va supune și să fiți siguri că nu aleg întâmplător, analizez foarte bine”, declara antrenorul vicecampioanei înainte de meciul cu Dinamo, primul după accidentarea lui Tănase.

Andrei Miron a fost căpitanul celor de la FCSB în ultimele 3 partide. Evoluția modestă a stoperului din Cupă, cu Hunedoara (5-3), l-a scos din formula de start.

FCSB - Academica Clinceni: echipele de start

• E prima dată când Edi Iordănescu îl titularizează pe Ianis Stoica în Liga 1. Atacantul tocmai a reușit o „dublă” în Cupa României, contra Hunedoarei (5-3 după prelungiri).
  • Adrian Șut, recent revenit după o accidentare, apare și el de la început în primul meci din acest sezon de L1.
  • De remarcat și faptul că Iulian Cristea i-a luat locul lui Andrei Miron în centrul apărării.

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic - Cordea, Șut, Olaru - Ianis Stoica, Keșeru, V. Gheorghe
Rezerve: Straton, Miron, Haruț, Budescu, Dumiter, Ov. Popescu, Perianu, Oaidă, Musi
ANTRENOR: Edward Iordănescu

CLINCENI: E. Dobre - Fl. Achim, Bilali, Patriche, Pîrvulescu - Moulin, Cascini - Cioiu, Chandarov, De Amorim - Omoh
Rezerve: Păun, Gardoș, Pashov, Gavra, Vanzo, Ventura, Kazlauskas, Dumitrache, Goma
ANTRENOR: Ionuț Chirilă

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj)

Citește mai multe știri de actualitate:

Iuliu Mureșan, prima reacție despre venirea lui Mutu: „Era pe listă de la început”

L-a dat afară după eliminarea din Cupă: „Nu mai face parte din lot” + Amenzi pentru toată echipa!