FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FC BOTOȘANI 2-2

FCSB - FC BOTOȘANI 2-2 // Lider șchiop » Roș-albaștrii s-au prăbușit la Voluntari cu FC Botoșani, după ce au avut un avantaj de două goluri!

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 septembrie 2018 23:34

FCSB a scăpat victoria în meciul cu FC Botoșani (2-2), deși conducea cu 2-0 în minutul 20. Moldovenii au evoluat extrem de curajos, au egalat și au fost aproape să dea lovitura în final. Partida s-a jucat pe arena "Anghel Iordănescu" din Voluntari, din cauza problemelor cu gazonul de pe Arena Națională.

Echipa lui Dică a părut că vrea să încheie rapid socotelile în meciul de azi. Roș-albaștrii au deschis scorul după doar 4 minute, prin Man, care a împins în poartă o minge centrată de Florinel Coman.

FCSB și-a majorat avantajul în minutul 21, când Gnohere a transformat fără emoții penalty-ul obținut de Florinel Coman.

După 40 de minute îngrozitoare, FC Botoșani și-a ridicat brusc nivelul și a început să-și creeze ocazii. Golul a venit în minutul 43, când Enriko Papa a deviat superb, cu capul, o centrare venită din lovitură liberă.

FCSB nu și-a mai creat ocazii în repriza secundă și le-a permis oaspeților să domine. După o fază controversată petrecută în minutul 67, când moldovenii au cerut penalty după un presupus henț în careu al lui Nedelcu, a venit și egalarea.

Botoșănenii au creat o fază superbă în minutul 75, Mihai Roman II a fost lăsat singur în careu și a înscris cu o execuție plasată.

În final, portarul moldovenilor a parat senzațional în fața lui Moruțan și Rusescu.

FCSB mai pune un punct distanță de CFR Cluj, învinsă azi de Viitorul, 1-2, dar pierde teren în fața Craiovei. Roș-albaștrii au 14 puncte și conduc clasamentul, cu două mai multe decât CFR.

FC Botoșani e pe 10, cu 8 puncte, dar rămâne fără victorie în ultimele 5 meciuri din Liga 1.

FCSB - FC Botoșani 2-2
Au marcat: Man '4, Gnohere '21 p. / Enriko Papa '43, M. Roman II '75

Echipele de start:

FCSB: Vlad - Jakolis, Planic, Nedelcu, Morais - Pintilii, Zlatinski - D. Man, Rusescu, Coman - Gnohere
Rezerve: Ducan, Bălașa, Filip, Moruțan, M. Roman I, Al. Stan, Teixeira
Antrenor: Nicolae Dică

FC Botoșani: Ed. Pap - Patache, Pițian, Burcă, Soiledis - Oaidă, Rodriguez - Golofca, Enriko Papa, Chitoșcă - M. Roman II
Rezerve: Fraisl, Brekalo, Chindriș, Corban, Florescu, Ongenda, Piftor
Antrenor: Costel Enache

Arbitru: Horațiu Feșnic / A1: Valentin Avram / A2: Alexandru Cerei / Observator: Sorin Boca