FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

FCSB - FC Voluntari 0-2! Echipa lui Bogdan Vintilă pierde în primul meci de fotbal din România după pauză cauzată de coronavirus

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 iunie 2020 13:30

FCSB și FC Voluntari au jucat azi primul meci de fotbal din România după pandemia de coronavirus, iar ilfovenii s-au impus cu 2-0.

FCSB și FC Voluntari au reînceput azi fotbalul în România, printr-un amical jucat la baza de la Berceni a echipei roș-albastre. Partida s-a jucat în condiții de maximă securitate pentru a proteja sănătatea jucătorilor și a celor din staff, fiind interzisă prezența jurnaliștilor, iar staff-urile celor două echipei au avut mai puțini oameni.

Meciul trebuia să aibă două reprize a câte 60 de minute, dar la pauză s-a luat decizia ca partea a doua să fie de 45 de minute. Prima repriză a fost una echilibrată, FCSB având ocaziile mai mari.

În minutul 20, Florinel Coman a trimis mingea în bară, iar patru minute mai târziu, Alex Tudorie, atacantul lui FC Voluntari, a ratat incredibil din 6 metri, trimițând peste poartă. Ultima ocazie mare a primei părți a avut-o Dennis Man.

În partea a doua, jucătorii lui Mihai Teja au jucat mai bine și au punctat de două ori, prin atacantul macedonean Marko Simonovski, care a marcat cu un șut din voleu din centrul careului, și prin mijlocașul Mihai Căpățână, care a punctat grație unei execuții din unghi, la colțul lung, asigurându-și astfel victoria. Golurile celor de la Voluntari au venit în momentele în care Vintilă avea în teren patru juniori, iar în poartă era Răzvan Duncan (19 ani).

La meci a asistat și Vasile Geambazi, cel care se ocupă de centrul de copii și juniori de la FCSB, iar DSP a venit în inspecție pentru a se vedea dacă se respectă normele impuse.

Revine Liga 1! LPF a anunțat programul etapei a 3-a din play-off și play-out » Când se joacă CFR Cluj - FCSB

A arbitrat Alexandru Tudor, cu Pintilii arbitru de tușă

Meciul a fost condus de fostul arbitru Alexandru Tudor, care se ocupă de centrul de copii și juniori de la FCSB. La cele două tușe s-au afat Mihai Pintilii, secund la FCSB, și un om din staff-ul celor de la FC Voluntari.