FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - CLINCENI

FCU Craiova - Academica Clinceni 4-0 » Oltenii n-au avut emoții pe „Central”

FCU Craiova 1948 - Academica Clinceni, în etapa #5 din play-out, live

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 aprilie 2022 16:55 / Actualizat duminica, 17 aprilie 2022 17:21

FCU Craiova a câștigat acasă cu Academica Clinceni, scor 4-0, în etapa a 5-a din play-out-ul Ligii 1.

Programul complet din play-out - AICI!

În fața a aproximativ 1.500 de spectatori prezenți pe „Central”, Bauza a avut prima șansă a meciului, dar șutul său a fost reținut fără emoții de Ureche. FCU Craiova a continuat să pună presiune, iar în minutul 9 a venit și deschiderea de scor. Baeten a reușit să marcheze, învingându-l pe Ureche cu un lob elegant din apropiere, după o pasă superbă a lui Bauza.

Același Bauza a majorat scorul pentru olteni,în minutul 35. După o combinație cu Van Durmen, mijlocașul Craiovei a rămas singur cu Ureche, l-a fentat din corp și a trimis mingea în poarta goală. Compagno a fost aproape de 3-0, în minutul 44, dar lovitura sa de cap a fost prinsă de portarul celor de la Clinceni.

Atacantul italian a ratat și prima mare ocazie a reprizei secunde, în minutul 66. Acesta a ajuns în poziție ideală, dar a șutat pe mijlocul porții, iar Ureche a reținut fără probleme. Oltenii au continuat atacurile, iar Van Durmen a fost la rândul său aproape de 3-0 (74). Mingea a fost scoasă din fața porții de un apărător al Academicii.

Van Durmen și-a trecut totuși numele pe lista marcatorilor, în minutul 86. Mijlocașul stânga a trimis în poarta goală, după o centrare care a traversat tot careul advers. Ondaan, intrat de pe bancă, a închis tabela 2 minute mai târziu, din postură de 1 la 1 cu Ureche.

FCU Craiova a ajuns la 28 de puncte și ocupă locul 4 în play-out, în timp ce Clinceni rămâne penultima în clasament, cu 1 punct.

Ionuț Chirilă, prins cu minciuna? Fotografia difuzată în direct, negată de antrenor: „E trucată poza, nu s-a întâmplat asta niciodată!”
ACADEMICA CLINCENI

FINAL » FCU Craiova - Academica Clinceni 4-0

FCU Craiova - Academica Clinceni. Echipe de start:

FCU CRAIOVA: R. Popa - Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Achim, Asamoah - Baeten, Bauza, Van Durmen - Compagno
REZERVE: Mogoșanu, Paramatti, Bușu, Pop, Albu, Marquet, Sidibe, Ondaan, Bălan
ANTRENOR: Nicolo Napoli

CLINCENI: Ureche - A. Ion, Tsvetkov, C. Ștefan - Rufati, Vrdoljak, Alghoul, Holzmann - Florică, Dumitrache, R. Ion
REZERVE: Bolboașă, Gogov, Jerdea, Obedeanu, Oprea, Iana, Sterian, Melniciuc, Dima
ANTRENOR: Daniel Popa

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei) / A1: Păunescu Florin (Râmnicu Vâlcea), A2: Necula Mihaita (Bucureşti)

VIDEO + FOTO Liverpool e în finala Cupei Angliei, după un meci încântător cu City! Gafa incredibilă care a făcut diferența