FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - DINAMO 1-1

FOTO Oţelul - Dinamo 1-1 » "Cîinii" rămîn la două puncte în spatele liderului CFR Cluj

Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 martie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 21 martie 2012 23:26

Dinamo a terminat la egalitate la Galaţi, 1-1, cu Oţelul şi rămîne la 2 puncte în spatele CFR-ului. Iorga a deschis scorul în minutul 24, iar Niculae a egalat 4 minute mai tîrziu, din penalty. Cătălin Munteanu a ratat un penalty în minutul 80

Oţelul şi Dinamo au oferit un joc pe contre în prima repriză, cu multe faze de poartă. Niculae a nimerit bara cu un şut din interiorul careului(10).  Ciobotariu a văzut negru în faţa ochilor cînd Pena a centrat în faţa porţii, iar Iorga l-a învins pe Bălgrădean(24).

Dinamoviştii au reacţionat imediat, ajutaţi de Filip. Mijlocaşul a comis henţ în careu şi i-a dat ocazia lui Marius Niculae să transforme penalty-ul şi să egaleze(28).

Golgeterul dinamoviştilor a fost eliminat uşor de Istvan Kovacs, după un duel cu Sîrghi. În timp ce proteja mingea la colţul terenului, atacantul l-a lovit cu cotul pe fundaşul gazdelor.

În inferioritate numerică, dinamoviştii n-au mai riscat în partea secundă şi jocul a avut un ritm mult mai scăzut. Didi a avut două reluări slabe spre poarta lui Bălgrădean, în timp ce oaspeţii s-au mulţumit să închidă spaţiile.

Kovacs a fost mai darnic cu echipa lui Ciobotariu la căderea în careu a lui Dănciulescu în duel cu Sergiu Costin. C. Munteanu a executat lovitura de pedeapsă pe lîngă poartă şi "cîinii" au ratat şansa de a egala în clasament pe CFR Cluj.