FOTBAL  »  LIGA 1  »  RAPID - ASTRA 3-2

FOTO Rapid cîştigă cu 3-2 un meci spectaculos împotriva Astrei şi se apropie la două puncte de Dinamo

Articol de GSP - Publicat duminica, 30 octombrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 30 octombrie 2011 21:43

Rapid s-a impus cu 3-2 în faţa Astrei antrenate de Marius Şumudică şi trece pe al doilea loc în clasamentul Ligii 1, la doar două puncte de liderul Dinamo. "Giuleştenii" au întrerupt seria de invincibilitate a prahovenilor şi fostul antrenor rapidist se află la prima înfrîngere în campionat pe banca alb-negrilor.

Burcă a deschis repede scorul, după doar 32 de secunde, trimiţînd mingea cu capul în poarta apărată de Lung Jr. Herea a transformat un penalty şi a majorat scorul pentru Rapid, dar Astra a reuşit să egaleze prin "dubla" lui Ovidiu Mihalache. Surdu a stabilit scorul final chiar înainte de pauză, cînd a trimis mingea cu capul în poarta ploieştenilor.

În minutul 90+3, N'Doye a reuşit să se întoarcă spre poarta lui Lung, dar şutul mijlocaşului defensiv a lovit bara transversală, ratînd o mare ocazie de a egala.