FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - VIITORUL, AZI, 21:30, DIGI 1, LIVETEXT PE GSP.RO

FOTO şi VIDEO Dinamo - Viitorul 2 - 3 » Constănţenii reuşesc surpriza în Ştefan cel Mare

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 mai 2013 00:00 / Actualizat vineri, 24 mai 2013 23:28

Viitorul este ca şi salvată de la retrogradare, după victoria cu 3-2 împotriva lui Dinamo, în Ştefan cel Mare.

Constănţenii au deschis scorul în minutul 11 prin Alexandru Lăzar, dar avantajul oaspeţilor a durat doar cinci minute, Dănciulescu restabilind egalitatea cu o lovitură de cap, după o centrare perfectă a lui Laurenţiu Rus.

Sfîrşitul primei reprize a adus două mari ocazii pentru ambele echipe. Boubacar a trimis un şut puternic în bară, după o acţiune personală a lui Matei, iar la următoarea fază Alibec a ratat cu poartă goală, după ce interceptase o pasă a lui Dandea către portarul Bălgrădean.

Dinamo a fost echipa mai periculoasă în începutul reprizei secunde, iar Alexe i-a adus pe cîini în avantaj în minutul 51, după o gafă a fundaşilor constănţeni.

Chiţu semnează revenirea Viitorului, după ce transformă în gol în minutul 62 o centrare superbă reuşită de Bălasa.  Acelaşi Bălaşa aduce victoria constănţenilor în minutul 89, după un corner executat de Mitriţă.
După acest rezultat, Dinamo este depăşită în clasament de Vaslui, care s-a impus cu 1-0 în faţa Oţelului. Viitorul face pasul decisiv către menţinerea în primul eşalon.

Dinamo întîlneşte astăzi Viitorul Constanţa, într-un meci la care pot asista doar femeile şi copii pînă în 14 ani. Partida din Ştefan cel Mare a început la ora 21:30, fiind transmisă în direct pe Digi 1 şi LiveTEXT pe GSP.RO.

Vezi aici liveTEXT partida!

Vezi aici cele mai importante faze VIDEO ale partidei!

Constanţenii se luptă pentru a rămîne în prima Ligă, după ce etapa trecută au reuşit o victorie care a surprins pe toată lumea, 5-2 în Ghencea împotriva Stelei. Constănţenii nu se pot baza pe veteranul Nicolae Dică şi fundaşul Alin Toşca, ambii suspendaţi.

Dinamoviştii au şanse minime de a mai prinde un loc de Europa, după umilinţa suferită în deplasarea de la Vaslui, unde au fost surclasaţi de elevii lui Balint, cu 4-1.

Echipele de start:

Dinamo: Bălgrădean - Rus, Luchin, Dandea, Muşat - Strătilă, Boubacar, Grigore, Matei - Dănciulescu, Alexe

Rezerve: Naumovski, Scutaru, Axente, A. Cristea, Tudose, Curtean, A. Roman

Viitorul: Vîtcă - Bălaşa, Larie, Bejan, Puţanu - Benzar, Nikolov - Cîrstocea, Lazăr, Chiţu - Alibec

Rezerve: Buzbuchi, Cristocea, Tîrnovan, Onicaş, Cl. Herea, Mitache, Mitriţă

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”