FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - STEAUA 3-1

FOTO + VIDEO » FC Voluntari - Steaua 3-1 » "Groapa" blestemată » Golurile senzaționale a lui Kone au umilit campioana

Articol de GSP - Publicat luni, 22 februarie 2016 22:31

FC Voluntari a produs surpriza începutului de an și a învins-o pe Steaua, 3-1, în ultimul meci din etapa a 25-a. Roș-albaștrii au pierdut din nou pe terenul din "Ștefan cel Mare", cu același scor cu care fuseseră învinși și în Derby de România.

FC Voluntari - Steaua 3-1 - (Vl. Achim 38',Kone 89', 90+4'/ Ad.Popa 49') - VIDEO & liveTEXT

Lipsită de cei cinci jucători împrumutați de la Steaua, Alcenat, Tudorie, Enceanu, Chitoșcă și Ștefănescu, FC Voluntari a jucat foarte bine și a profitat de șansele pe care le-a avut contra Stelei, provocând prima infrângere a roș-albaștrilor, în șase meciuri cu Reghecampf pe bancă.

Vlad Achim a deschis scorul în minutul 38, după un corner executat de Kone. Mijlocașul ilfovenilor a scăpat de marcajul lui Hamroun și a marcat cu o lovitură de cap, de la 6 metri.

Imediat după pauză, Reghe a mutat decisiv și l-a introdus pe Adi Popa în locul lui Bourceanu, iar mijlocașul de bandă a egalat scorul în minutul 48, după o acțiune personală.

După egalare, Steaua a continuat să pună presiune pe ilfoveni, dar fără să aibă mari ocazii. În ultimele minute ale partidei, Kone a ieșit în evidență și a adus victoria formației sale.

În minutul 89, Kone a marcat după o acțiune de 70 de metri, după ce a trecut fără nicio problemă de Pintilii și Tamaș și l-a învins pe Niță cu un șut de la 12 metri. Atacantul a mai punctat o dată în minutul 90+4, când a înscris cu un șut de la 10 metri, pe lângă Niță.

După acest eșec, Steaua se află pe locul 5, cu 43 de puncte, cu șapte mai puțin decât Astra și cu patru mai puțin decât Dinamo. FC Voluntari se află pe locul 12, cu 21 de puncte.

Echipe de start:

FC Voluntari: Bornescu - Filipov (Călințaru 58'), Țâru, Novakovici, Barna - Rus, Achim, Moke, Iorga (Mitache 76') - Kone - Bălan (Voduț 46')
Rezerve: Balauru, N. Grigore, Maftei,Novac

Steaua: Niță - Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovici (Kharja 76')- Pintilii, Bourceanu (Popa 46')- Chipciu (cpt), Stanciu, Hamroun - Marica
Rezerve: Cojocaru - Carp, Filip, , Gebhart, Bawab