FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - ASTRA GIURGIU 1-1

GAZ METAN - ASTRA GIURGIU 1-1 // VIDEO Debut nefast pentru Edward Iordănescu la Mediaș: ardelenii, egalați de Astra după o sclipire a lui Butean » Cum arată lupta pentru play-off

Golul lui Nasser Chamed nu a fost de ajuns, iar Gaz Metan s-a încurcat cu Astra Giurgiu, 1-1 // FOTO: GSP

Articol de - Publicat vineri, 01 februarie 2019 16:24

Gaz Metan Mediaș s-a încurcat pe teren propriu la debutul pe bancă al lui Edward Iordănescu. Medieșenii au remizat cu Astra Giurgiu, 1-1, și rămân departe de play-off, obiectivul declarat al noului tehnician.

Edward Iordănescu nu a avut o misiune ușoară la debutul pe banca Mediașului. Tehnicianul de 40 de ani a moștenit de la Teja o echipă cu portarul Pleșca și fundașul Cristea deja semnați cu FCSB, atacantul Fortes "fugit" la Craiova, plus titularii Olaru și Ivanov curtați intens de Gigi Becali.

Nici Costel Enache nu a stat mai bine. Fără Alibec, Mrzljak și Begue, suspendați, antrenorul Astrei a inovat la mijlocul terenului cu Erico da Silva, dar artificiul nu l-a ajutat foarte mult, stoperul fiind schimbat în minutul 40 cu Biceanu.

Ardelenii au ieșit la construcție, calmi și fără să își asume riscuri inutile. În minutul 1 de prelungire a primei reprize, trupa lui Iordănescu a dat lovitura: Chamed a deschis scorul cu o lovitură de cap, din alergare, după o centrare venită din flancul stâng.

În partea a doua, Astra a apăsat pedala de accelerație și a egalat prin Butean în minutul 67, după ce acesta a ridiculizat doi fundași medieșeni.

După golul giurgiuvenilor, Edi a ordonat atacuri în valuri, însă elevii săi nu au reușit să mai puncteze. La final, toată lumea supărată, remiza neajutând de fapt pe nimeni.

CLASAMENT ACTUALIZAT

Gaz Metan - Astra Giurgiu 1-1
Au marcat: Chamed '45+1 / Butean '66

Meciul a fost liveTEXT AICI

Vezi aici VIDEO cu golurile

Echipele de start:

Gaz Metan Mediaș: Pleșca - V. Crețu, M. Constantin, I. Cristea, Trif - L. Aurelio, A. Ivanov - Olaru, Chamed, Ely Fernandes - Yazalde
Rezerve:
Batista, A. Pereira, Jica, R. Romeo, S. Mailat, P. Mendes, Rondon
Antrenor:
Edward Iordănescu

Astra Giurgiu: Lazar - Erico da Silva, Bejan, Cestor - Belu, Butean, N. Roșu, V. Gheorghe, Radunovic - Zoua, Llullaku
Rezerve: M. Santos, Crișan, Trusescu, Biceanu, Moise, Balaure, C. Dima
Antrenor: Costel Enache

Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Vasile Marinescu / A2: Daniel Mitruți / Observator: Zoltan Szekely