FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - SEPSI

GAZ METAN - SEPSI // VIDEO + FOTO Să vină VAR! Arbitrii n-au văzut un gol evident marcat de Vașvari

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 iulie 2019 19:24

Sepsi Sf. Gheorghe a cerut gol în minutul 54 al deplasării de la Mediaș, la scorul de 1-0 pentru Gaz Metan. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1!

Gabriel Vașvari a executat direct pe poartă o lovitură liberă de la 17 metri lateral stânga. Portarul Răzvan Pleșca a fost surprins și a respins in-extremis mingea. Reluările au demonstrat că balonul depășise cu mult linia porții, însă nici „centralul”, nici tușierul de pe acea parte nu au observat. Încă un motiv pentru care introducerea sistemului VAR în Liga 1 ar trebui urgentată

Vezi VIDEO cu faza incriminată de Sepsi

Antrenorul Csaba Laszlo a explodat pe banca de rezerve, cerând explicații celui de-al patrulea oficial. Ele au venit de la Andrei Antonie, „centralul” înfruntării, care prin gesturi largi a arătat că i-a fost imposibil să observe din locul în care se afla dacă mingea a depășit integral linia porții. În schimb, asistentul Daniel Mitruți ar fi trebuit să vadă că balonul intrase în poartă.

Pleșca recunoaște: a fost gol valabil!

Cred că mingea a intrat în poartă. Ăsta e adevărul. Faza s-a petrecut la 1-0. Ei au egalat oricum după. Nu putem spune că a influențat rezultatul final. I-am spus lui Gabi Vașvari să nu fie trist că nu e treaba lui să dea goluri. A jucat foarte bine la mijloc. E prietenul meu și a reușit să mă surprindă!

Nu am de ce să mă ascund. Am încercat să îmi repar greșeala, dar cred că mingea a depășit linia”, a spus Răzvan Pleșca, portarul medieșenilor, după meci.