FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - CHIAJNA 2-1

HERMANNSTADT - CHIAJNA 2-1 // Miriuță e de neoprit! Sibienii o înving și pe Chiajna și se apropie la doar 3 puncte de play-off

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 decembrie 2018 13:16

Hermannstadt continuă parcursul de vis din ultimele săptămâni. Echipa lui Vasile Miriuță a învins-o și pe Concordia Chiajna, 2-1, și s-a apropiat la doar 3 lungimi de play-off.

Cine s-ar fi așteptat la o asemenea ascensiune a lui Hermannstadt? Până acum o lună, când Vasile Miriuță l-a înlocuit pe Alexandru Pelici, sibienii erau pe locul 13, fără mari speranțe de reabilitare. Situația s-a schimbat complet însă. Hermannstadt a devenit o echipă extrem de solidă, iar ultimele rezultate probează acest lucru.

Azi, la Târgu Mureș, pe un teren înghețat complet, Hermannstadt a deschis scorul în fața Chiajnei după doar 4 minute. Petrișor Petrescu a deschis scorul cu o execuție plasată din interiorul careului.

În minutul 28, nou-promovata s-a distanțat, Alexandru Dandea marcând frumos cu capul în urma unei faze fixe.

Concordia a redus din diferență înainte de pauză, când Paul Batin a înscris fără emoții din penalty.

Impulsionați la pauză de Dorinel Munteanu, ilfovenii au încercat să egaleze în repriza secundă, dar nu au putut desface defensiva bine organizată a lui Miriuță.

Hermannstadt acumulează 21 de puncte și urcă până pe locul 7 în Liga 1, sibienii fiind la doar 3 lungimi de locul 6 ocupat de Sepsi.

De partea cealaltă, situația celor de la Chiajna se complică. Echipa lui Dorinel Munteanu e penultima în Liga 1, cu 17 puncte, și nu are nicio victorie în ultimele 5 partide.

Hermannstadt - Concordia Chiajna 2-1
Au marcat: P. Petrescu '4, Dandea '28 / P. Batin '45 p.

Echipele de start:

Hermannstadt: Căbuz - Tătar, M. Pîrvulescu, Dandea, I. Stoica, Company - P. Petrescu, Dâlbea, L. Dumitriu - Blănaru, Tsoumou